Независимо от котировките на суровия нефт на световните пазари в България има вече трайна тенденция към повишаване на цените на дребно по бензиностанциите.
От началото на годината увеличението при бензин А95 е с 6-7 стотинки на литър, докато при дизела е с цели 10 стотинки. Това сочат данните на специализираната платформа fuelo.net, която следи в реално време цените на горивата у нас и в чужбина.
Цените обаче се колебаят в широк диапазон в зависимост от населеното място и откъде зареждате. При една от най-големите вериги сравнението показва, че само за месец - от 12 януари до 11 февруари т. г., бензин и дизел са поскъпнали с почти 20 стотинки за литър. До голяма степен цените зависят и от платежоспособното търсене, казаха експерти пред „Телеграф“. Бензиностанции от една и съща верига в София например предлагат горивата с ценови диапазон от 3-4-5 стотинки. Данните сочат, че голяма верига продава бензина и дизела в ж.к. „Дружба“ доста по-евтино, отколкото в обекта си в ж.к. „Младост“. Същото важи и за бензиностанциите, които са на магистралите. По принцип там цените са по-високи.
При пропан-бутана е най-малка промяната в цените от началото на годината. Стартирахме с 1,25 лв., а на 11 февруари се регистрира минимално увеличение до 1,27 лв./л.
Тенденцията при метана е точно обратната на тази при бензина и дизела. Ако на 1 януари той е струвал 2,43 лв./кг, то вчера, 11 февруари, средната му цена е била 2,32 лв./кг.
На 11 февруари 2024 г. най-евтиният бензин А95 у нас е струвал 2,33 лв./л., а най-скъпият - 2,87 лв./л. Дизелът е вървял на различните обекти от 2,47 до 2,96 лв./л.
България в момента държи най-ниските цени на бензина в Европейския съюз. Рекордьор е Нидерландия с 3,98 лв./л. В Германия е 3,50 лв., в Гърция - 3,63 лв., в Дания - 3,73 лв., а в Белгия - 3,27 лв. Важно е да се отчете при тези сравнения и покупателната способност в различните страни. Тогава ще излезе, че у нас горивата са едни от най-скъпите в ЕС.
Цените на суровия петрол на страните от ОПЕК през последните седмици се колебаят около и малко под 80 долара за барел.
Според данни, изнесени в парламента, от началото на 2024 година българската рафинерия „Лукойл Нефтохим“ вече работи основно с неруски петрол, главно от Казахстан.