От Българска народна банка обявиха, че от 1 октомври основният лихвен процент (проста годишна лихва) у нас е в размер на 3.64 на сто. През септември показателят беше равен на 3.53 на сто. През август основният лихвен процент беше 3.29 на сто, през юли – 3.12 на сто, а през юни – 2.96 на сто.
БНБ започна да обявява по-висок основен лихвен процент от октомври миналата година на фона на по-високите лихвени нива на Европейската централна банка, които оказват своето влияние и върху паричния пазар у нас.
Тогава показателят у нас беше 0 процента (за септември) и бе вдигнат на 0.49 на сто. Повишението продължи и в следващите месеци. За януари лихвеният процент скочи на 1.42 на сто, за февруари – на 1.82 на сто, за март – на 2.17 на сто, за април – на 2.47 на сто, а през май – на 2.77 на сто.
Българската народна банка обявява основния лихвен процент за съответния период на основание чл. 35 от Закона за БНБ. Размерът на показателя, в сила от първо число на всеки календарен месец, е равен на средната аритметична величина от стойностите на индекса ЛЕОНИА Плюс (LEONIA: LEv OverNight Interest Average Plus) за работните дни на предишния календарен месец.
Основният лихвен процент се прилага ограничено на банковия пазар у нас. Банките използват данни от “Лихвената статистика” на БНБ при определяне на своите референти лихвени проценти, които използват при отпускането на кредити.
С увеличаване на ОЛП нараства законната лихва за забава, която е равна на 10 процента плюс стойността на показателя. Наказателната лихва се определя два пъти в годината – през юли и януари. така че сегашното увеличение няма да повлияе върху стойността ѝ.