Цената на двата основни сорта петрол в следобедните часова на 21 май даде признаци за понижение, но за кратко. Стойността на договора за юли за петрола сорт Brent в рамките на търговията спадна до 78,15 долара за барел, но после отново тръгна нагоре и завърши при цена от 79,5 долара за барел. Фючърсът за юни за петрола сорт WTI се понижи до 71,27 долара за барел.
Тази сутрин двата основни сорта петрол се търгуват без особена промяна.
Фючърсът за юли за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures тази сутрин се котира при цена от 79,35 долара за барел, отбелязвайки положителен ръст от 1,05 %.
Договорът за юни за петрола сорт WTI в рамките на търговията на борсата в Ню Йорк (NYMEX) се търгува при цена от 72,25 долара за барел, или изменение от плют 1,34 %.
Понижението на 21 май играчите на пазара обясняват с намаляването на вероятността от търговска война между САЩ и Китай. В същото време по-късното повишение е поради засилването на санкциите на САЩ срещу Венецуела.
Експертите на пазара обръщат внимание на голямата разлика между стойността на Brent и WTI , която от доста време се запазва около 7 долара за барел, което е най-голямата разлика от 2015 г., когато е разрешен експорта от САЩ.
Напрежението в Близкия Изток, ситуацията около споразумението с Иран остават сред основните политически фактори, влияещи върху цените на черното злато, в частност петрола сорт Brent. Според инвеститорите влиянието на американските санкции върху понижението при добива на ирански петрол ще се усети първо от пазарите на Европа и Азия. В същото време добивът на петрол в САЩ достигна най-високото си ниво от 10,7 млн. барела на ден, което се отразява на цената на WTI.
От дълго време един от основните фактори на пазара е и споразумението за ограничаване на добива между страните от ОПЕК и извън картела.