Суровият петрол поскъпна при откриването на седмичната търговия на 3 април след като ОПЕК+ изненада с намерения за редукция на производството на горивото с над 1 млн. барела на ден от идния месец. Това е сериозна заплаха за предлагането и свежо инфлационно сътресение за световната икономика, раздразнило сериозно Белия дом. Фючърсните контракти на американския лек суров петрол WTI с доставка през май скочиха с 8% – най-мощното движение за последните повече от 12 месеца – до 79.81 щ. долара за барел в Сингапур, а базовият сорт Brent с доставка през юни – до 84 долара за барел. В Съединените щати бензинът поскъпна с 4.5% – неприятна новина за американските политици, които следят зорко всяко движение на разходите за транспортни горива, особено преди натоварения летен сезон когато повечето американци пътуват на почивки.
На валутния пазар зелените пари отбелязаха ръст до под 1.08 долара за едно евро, а доходността на щатските дългови книжа също се повиши. Впоследствие черното злато загуби част от спечеленото и в 9.10 ч. българско време на 3 април WTI се търгуваше за 79.10 долара за барел, а сорт “Брент” с доставка през юни – за 83.57 долара за барел.
Обявената редукция е значителна, защото, въпреки спада на цените в последните седмици, предлагането изглежда доста оскъдно за оставащите месеци до края на годината. И, по оценка на анализатори, тя показва ясното желание на ОПЕК+ за по-високи цени. Което е твърдо против интересите на Вашингтон и на съюзниците му, както и на цялото световно стопанство, защото може да принуди централните банки да продължат да качват лихвите по-продължително, за да овладеят инфлацията.
Главен инициатор на решението за орязване на петролното производство е Саудитска Арабия, която обеща да свие добива с 500 хил. барела на ден. Последваха я и други членове на групата, между които Кувейт, Обединените арабски емирства и Алжир. Русия пък смята да удължи до края на 2023-а производствена редукция с 500 хил. барела на ден, която обяви за периода от март до юни. Търговците очакваха ОПЕК+ да не променя производствените квоти и шоковото движение бе обявено извън графика за преразглеждане на пазара и на предлагането – на 2 април, ден преди съвещанието на комитета, определящ политиката на групата.
Водещи пазарни анализатори на сектора пък побързаха да ревизират ценовите си прогнози за суровината, включително и експертите на “Голдмън Сакс груп” и на “Австралийската и новозеландска банкова група”, които посочват, че шансът да видим 100 долара за барел “определено е нараснал”.
Белият дом побърза да определи решението на ОПЕК+ като “неблагоразумно” и допълни, че правителството ще работи с производители и потребители с акцент – цените на транспортните горива. През миналата година американскитя президент Джо Байдън разпореди безпрецедентни доставки на черно злато от националния стратегически резерв след руското нахлуване в Украйна.
Преди изненадващата интервенция на петролния картел суровият петрол приключи най-слабото си първо тримесечие от 2020-а заради комбинираното въздействие на трусовете в банковия сектор и риска от рецесия в САЩ.