Петролът продължава да поевтинява и днес след вчерашния срив

04.09.2024 | 16:35
по статията работи: econ.bg
Ноемврийските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures към момента на публикуване се търгуват при цена от 73,35 долара за барел, което спрямо търговията ден по-рано е понижение с 0,40 долара
Петролът продължава да поевтинява и днес след вчерашния срив
Снимка: под лиценза на creative commons

Цените на двата основни сорта петрол продължават да вървят в посока към понижение след срива с над 4 % при предишната търговия.

Ноемврийските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures към момента на публикуване се търгуват при цена от 73,35 долара за барел, което спрямо търговията ден по-рано е понижение с 0,40 долара (0,54 %). Във вторник цената по договорите за този сорт се срина с 3,77 долара или 4,9 % до 73,75 долара за барел, което е най-ниското ниво от 12 декември 2023 г.

Фючърсите за октомври за петрола сорт WTI на нюйоркската борса (NYMEX) се котират при цена от 69,89 долара за барел, намалявайки спрямо предишната търговия с 0,46 долара (0,64 %). При затваряне на сесията във вторник цената по тези договори спадна с 3,21 долара или с 4,4 процента до 70,34 долара за барел, което е най-ниското ниво от 13 декември.

От началото на годината сорт Brent е поевтинял с 2,6 %, а WTI – с 1,96 на сто, изчисляват наблюдателите на пазара.

Петролният пазар към настоящия момент загуби напълно подема, регистриран от началото на тази година, което в частност се дължи на сигналите за намаляване на икономическата активност и в Китай, и в САЩ, пише Market Watch.

Анализаторите обръщат внимание, че на този етап оптимистичните прогнози на ОПЕК за глобалното търсене на петрол засега не се осъществяват. Това се дължи основно на отслабването на икономиката на Китай, който е и най-големият потребител на нефт в света, спада на икономическата активност в САЩ и затрудненията на европейската икономика.

Индексът на деловата активност в производствения сектор на САЩ (ISM Manufacturing) през август е нараснал до 47,2 пункта от юлските 46,8 пункта, според съобщение на ISM от вторник. Все още той обаче остава под 50 пункта, което говори за спад на активността.

Влияние върху пазара оказва и ситуацията в Либия, въпреки че участниците на пазара се надяват на скорошно възобновяване на добива и експорта на петрол от източната част на страната, където са съсредоточени големите находища и експортни терминали. Мисията на ООН в страната организира преговори между управляващите на западната и източната част на Либия в опит за разрешаване на кризата около централната банка на страната, която пък контролира използването на приходите от петрол. Информацията за проведените преговори, излъчвана от международните агенции изглежда оптимистична по отношение на преодоляването на кризата. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...