Според данните от търговията на 10 юни стойността на августовския фючърс за петрола сорт Brent на борсата ICE Futures в Лондон спадна с 1 долар или с 1,58 % - до 62,29 долара за барел.
Фюърсът за юли за петрола сорт WTI на борсата в Ню Йорк (NYMEX) поевтиня с 0,73 долара или с 1,35 % - до 53,26 долара за барел.
Тази сутрин цените леко нарастват, като инвеститорите се опитват да преценят ситуацията на пазара и по-точно съотношението между търсенето и предложенията.
Фючърсът за август за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures поскъпва с 0,22 долара или с 0,35 % - до 62,51 долара за барел.
Стойността на фючърса за WTI за юли на NYMEX се увеличава с 0,36 долара или с 0,68 % - до 53,62 долара за барел.
Инвеститорите изразяват притеснение от спад на търсенето на петрол заради нарастващите търговски рискове поради продължаващите лоши отношения между САЩ и Китай. Има очаквания, че лидерите на двете страни ще обсъдят търговското споразумение в рамките на срещата на G20, която ще се проведе в Осака, Япония в края на месец юни. Преди ден президентът на САЩ заплаши Китай с нови мита, ако лидерът на страната Си Дзинппин не пристигне за срещата на G20.
В същото време те продължават да следят внимателно и действията около продължаване на сделката по ограничаване на добива от страна на ОПЕК+.
Министърът на финансите на Русия Антон Силуанов в понеделник изрази очакване, че световните цени на петрола може да паднат под 40 долара за барел и дори да са по-близки до нивото от 30 долара за барел, ако ОПЕК+ не успее да постигне споразумение за ограничение на добива на петрол. Такъв сценарий не се изключва и от министъра на енергетиката на Русия Александър Новак. В същото време, по думите на енергийния министър на Саудитска Арабия, Халид ал-Фалих именно Русия е страната, която не е взела решение за продължаване на сделката.
Сегашното споразумение изтича в края на юли. Очаква се в края на юни страните да се съберат на среща, на която да обсъдят продължаването на споразумението. Експертите отсега изразяват очаквания, че това ще е една от най-трудните срещи, предвид ситуациите около Иран, Венецуела, ръстът на шистов петрол в САЩ, сложните взаимоотношения между ОПЕК и страните извън картела.