По 500 на месец се жалват от работодатели

14.11.2019 | 09:15
по статията работи: econ.bg
Мамят служители с устни договорки за възнагражденията
По 500 на месец се жалват от работодатели
Снимка: под лиценза на creative commons

4928 сигнала от граждани са получени за десетте месеца на тази година в Инспекцията по труда, заявиха за „Монитор“ от институцията. Това означава, че всеки месец се подават средно по 500 жалби.

Те са свързани с неизплащане на обезщетения по Кодекса на труда след прекратяване на трудовите правоотношения, както и за неизплатени дължими възнаграждения. Има и жалби за нарушения, свързани с разпределението на работното време, както и на разпоредбите, регламентиращи ползването на различни видове отпуск. Инспекторите са проверявали и сигнали за неизплащане на увеличението на възнаграждения за полагане на извънреден и нощен труд, както и за работа в празнични и почивни дни.

Хората подавали сигнали и за неподходящи условия на труд на работното място, коментират още инспекторите от ГИТ.

Най-много сигнали от граждани за нарушения на работното място са подавани в София, където е и най-голяма концентрацията на работна ръка. За периода от януари до октомври тази година в Инспекцията по труда са подадени 1396 сигнала, което представлява 28% от всички подадени сигнали, сочат данните на инспекцията. София област е следващата дирекция, работила по най-много сигнали - 429 на брой, но дирекцията упражнява контрол и в част от районите на София, уточняват от институцията.

Оплаквания се подават и за работа без трудов договор но едва когато лицата не бъдат допуснати до работните си места, разказват инспекторите. В тези случаи контролните органи на инспекцията не могат да обявят трудово правоотношение, тъй като лицата не са установени на място да полагат труд, разказват още проверяващите. Често работници претендират и за възнаграждения, договорени устно, за изплащането, на които ГИТ няма правомощия да задължи работодателя да се издължи.

Много работещи се притесняват да подадат сигнал с името си, за да не загубят работата си, затова е възприета практиката да се разглеждат и анонимни сигнали, но в тези случаи жалбоподателите

не получават отговор за резултатите на проверката разказаха още пред „Монитор“ от ГИТ. Независимо дали сигналът е анонимен или не, тези, които касаят работа без трудови договори или дължими възнаграждения, се разглеждат задължително, уточняват още експертите.

За по-добра ефективност на контрола обаче е добре да може да се осъществи комуникация с жалбоподателя при необходимост от оказване на допълнително съдействие или предоставяне на допълнителна информация, поясняват инспекторите от ГИТ. Длъжностните лица в Инспекцията по труда са задължени да пазят анонимността на подателя и проверките се извършват по начин, гарантиращ тази анонимност.

Работещите постоянно се информират, че за да бъдат защитени по-ефективно правата им, е необходимо сигналите да се подават, докато те могат да бъдат установени на работните им места, както и да съдействат на контролните органи при проверката, категорични са от инспекцията по труда. Сигнали в ГИТ могат да бъдат подадени по всички възможни канали – на място в дирекциите „Инспекция по труда“, с писма по пощата, по куриер, по имейл, публикуван на интернет страницата на агенцията, както и чрез специалната форма за контакти, която е посочена на сайта на инспекцията по труда. За да не бъдат разглеждани като анонимни, сигналите следва да бъдат саморъчно подписани и да предоставят информация за обратна връзка, разясняват още експертите.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.03   238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е...