Средната брутна заплата през юли - септември се повишава с 14.7% спрямо същите месеци на изминалата година, съобщава Националният статистически институт. Спрямо второто тримесечие увеличението е с 0.8%.
По предварителни данни наетите по трудово и служебно правоотношение към края на септември 2022 г. намаляват с 32 хил., или с 1.4% спрямо края на юни 2022 г., като достигат 2.28 милиона. Спрямо края на второто тримесечие най-голямо е намалението на наетите в "Хотелиерство и ресторантьорство" - със 17%, и в "Култура, спорт и развлечения" и "Операции с недвижими имоти" - с по 2.2%.
Най-голямо увеличение има в "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - с 1.1%, и "Образование" - с 1%.
Най-голямо e увеличението на заплатите през третото тримесечие в икономическите дейности "Селско, горско и рибно стопанство" - със 17.8%, "Държавно управление; държавно обществено осигуряване" и "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - с по 17.3%.
Няма промяна в секторите с най-високи заплати:
"Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - 4191 лева;
"Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - 2554 лева;
"Финансови и застрахователни дейности" - 2533 лева.
Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности:
"Хотелиерство и ресторантьорство" - 1069 лева;
"Други дейности" - 1184 лева;
"Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване" - 1286 лева.
Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2022 г. в обществения сектор нараства с 12.5%, а в частния - с 15.4%.