През май промишленото производство в България расте за първи път от ноември 2022 г.

13.07.2023 | 15:05
по статията работи: econ.bg
Промишленото производство в еврозоната през май се увеличава с 0,2 на сто спрямо май миналата година, показват сезонно коригираните данни на Евростат
През май промишленото производство в България расте за първи път от ноември 2022 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

Промишленото производство в еврозоната през май се увеличава с 0,2 на сто спрямо май миналата година, показват сезонно коригираните данни на Евростат. В целия ЕС показателят отчита ръст от 0,1 на сто спрямо предходния месец. Данните показват значително забавяне на показателя, след като производството нарасна с 1 на сто в еврозоната през април и с 0,6 на сто в целия ЕС, отчетено спрямо март.

В България на месечна база производството расте за първи път от ноември 2022 г., като за май т.г увеличението е 1,6 на сто.

На годишна база през петия месец на годината промишленото производство е намаляло с 2,2 на сто в еврозоната и с 1,8 на сто в ЕС.

У нас показателят се понижава с 11 на сто спрямо май 2022 г. като това е третият най-лош резултат в целия ЕС.

В еврозоната, през май 2023 г. в сравнение с април 2023 г. производството на капиталови стоки е нараснало с 1,0 на сто, а това на междинни стоки (съставни части от големи агрегати и машини, електронни компоненти и др), както и на дълготрайни потребителски стоки - с 0,5 на сто. Това на недълготрайни потребителски стоки отчита ръст от 0,3 на сто, докато производството на енергия е спаднало с 1,1 на сто.

В ЕС производството на капиталови стоки е нараснало с 1,0 на сто, на нетрайни потребителски стоки - с 0,7 на сто, а на междинни стоки и дълготрайни потребителски стоки - с 0,4 на сто, докато производството на енергия е спаднало с 1,8 на сто.

Сред държавите членки, за които има данни, най-високите месечни увеличения на промишленото производство са регистрирани в Словения (+7,9 на сто), Хърватия (+4,3 на сто), Словакия и Финландия (и двете +2,5 на сто). Най-голям спад се наблюдава в Ирландия (-4,9 на сто), Литва (-2,8 на сто), Румъния и Белгия (и двете -1,2 на сто).

В еврозоната, през май 2023 г. в сравнение с май 2022 г., производството на енергия е намаляло с 6,2 на сто, на междинни стоки - с 5,4 на сто, на дълготрайни потребителски стоки - с 5,0 на сто, а това на нетрайни потребителски стоки - с 2,8 на сто, докато производството на капиталови стоки се е увеличило с 2,5 на сто.

В ЕС производството на енергия е намаляло със 7,5 на сто, на дълготрайни потребителски стоки - с 6,4 на сто, на междинни стоки - с 6,1 на сто и на недълготрайни потребителски стоки - с 0,3 на сто, докато производството на капиталови стоки е нараснало с 3,5 на сто.

Сред държавите членки, за които има налични данни, най-голям годишен спад е регистриран в Ирландия (-16,2 на сто), Естония (-12,8 на сто) и България (-11,0 на сто). Най-голямо увеличение се наблюдава в Малта (+12,2 на сто), Дания (+7,8 на сто) и Франция (+2,9 на сто).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...