Приходите от туризъм в Пловдив растат главоломно

25.08.2023 | 15:55
по статията работи: econ.bg
Пловдив има около 8000 легла за туристи - 6664 в хотели, хостели и къщи за гости с над 10 легла и още близо 1200 по частни апартаменти, надлежно регистрирани с туристическа цел. И колкото и да е чудно, понякога изглежда, че са недостатъчни
Приходите от туризъм в Пловдив растат главоломно
Снимка: под лиценза на creative commons

Пловдив има около 8000 легла за туристи - 6664 в хотели, хостели и къщи за гости с над 10 легла и още близо 1200 по частни апартаменти, надлежно регистрирани с туристическа цел. И колкото и да е чудно, понякога изглежда, че са недостатъчни.

По време на големи събития - като фестивала Hills of rock например - приходящите се разпръскват из околните села и градчета, защото „никъде няма места“. Това не е истина на 100 процента, просто не всеки турист може да намери „своето място“ като цена и локация. Иначе средната годишна заетост на местата за настаняване в града за 2022 г. е била 27%, става ясно от отчетните данни в Програмата за развитие на туризма на Община Пловдив. А приходите от нощувки са 33.5 милиона лева - 18 милиона от българи, а останалото от чужденци.

Туризмът достигна точка на замръзване през 2020-а с идването на Covid-19. Оттам нататък всяка година беше по-добра от предишната, а тази се очертава като по-успешна и от 2019 г., когато нямаше пандемия, а Пловдив бе Европейска столица на културата и очакванията бяха огромни.

Забелязва се все по-устойчива тенденция градът да стане целогодишна туристическа дестинация, е впечатлението на Марияна Томова, която менажира два имота на ключови места в града. И градският туризъм, като всеки друг тип, има своите пикове и активен сезон - пролетта, лятото, ранна есен. В Пловдив обаче те постепенно се размиват. И ако за цялата предходна година приходите от нощувки са 33.5 милиона, само за месец юни в областта оборотът е 8.5 милиона, или с близо 23% повече от същия месец на 2022 г. Най-големият дял в този оборот държат, естествено, хотелите и местата за настаняване в областния град. Което обещава рекорди. Ако трябва да бъдем честни обаче, ръстът в приходите се дължи в най-голяма степен на поскъпването на услугите в хотелите, а не на някаква свръхестествена частна инициатива. При бройката на туристите обаче интерпретации няма. Общият брой на регистрираните нощувки през миналата година под тепетата възлизат на почти 518 хиляди - ръст с 57% над тези през 2021-ва и 1% повече от 2019 г. 

И като брой, и като пари, които оставят в града, българските туристи в Пловдив са №1. Те обаче „хранят“ само хотелите и ресторантите в града, но не и туроператорските фирми, защото организират пътуванията си сами. Според данните за миналата година нашите оставят средно за нощувка в града по 59 лева. Чужденците пък се бъркат с по 75 лева главно защото избират по-висока категория хотели. Чисто статистически, българите прекарват в Пловдив средно 1,6 дни, докато чужденците - 2,3 дни. Да, няма го това препускане и бързане при чуждите гости, потвърждава Марияна Томова. Те предварително са проучили забележителностите във и около Пловдив, направили са си план и го спазват. Не стоят в рамките на града през целия си престой. Пътуват до Асеновград, Бачково, Перущица, ходят по фестивали, културни мероприятия, винени турове. В този смисъл нашенци са по-обрани - ако целта на пътуването е Пловдив, целият престой се изкарва тук. А ако са млади хора - карето в "Капана" е любимо място.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...