Продаваме на Украйна реакторите за "Белене"

06.07.2023 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Сметките показват, че държавата ни е платила малко над 600 млн. евро (около 1,2 млрд. лева, б. р.)за оборудването. В Русия обаче все още има поне 1/3 от него
Продаваме на Украйна реакторите за "Белене"
Снимка: под лиценза на creative commons

Проектът за решение на Народното събрание за продажба на двата реактора за АЕЦ “Белене” на Украйна е пример за загробване на стратегически обект за енергетиката ни срещу жълти стотинки, коментираха пред “Труд news” енергетици и финансови анализатори.

Сметките показват, че държавата ни е платила малко над 600 млн. евро (около 1,2 млрд. лева, б. р.)за оборудването. В Русия обаче все още има поне 1/3 от него, припомниха енергийни експерти и уточниха, че в “Националната енергийна компания” (НЕК) то е осчетоводено като оборудване с дълъг цикъл на производство за 1,2 млрд. лева, но за него не се знае дали има фактури.

“В Русия все още има елементи и сглобки, които са поне за над 50 млн. евро, но за тях българската власт изобщо не е правила опит да ги докара, защото нямало осигурен транспорт”, казаха пред “Труд news” енергетици. Спорeд тях, обезценките, които се предвиждат по груби сметки за НЕК от изваждането на реакторите за АЕЦ “Белене” от активите са около 1,3 млрд. лева от общо активи за 2,5 млрд. лева. С тях очакванията са НЕК да погаси кредити към БЕХ и други задължения.

В края на 2021 година правителството реши високата печалба на НЕК да отиде за предсрочно възстановяване на отпуснатия от държавата кредит в размер на 601 617 евро с левова равностойност 1 176 661 лв. за изплащане на задълженията на НЕК по арбитражното дело с “Атомстройекспорт” АД - Русия във връзка с проекта АЕЦ “Белене”. От междинен отчет през 2022 г. на НЕК става ясно, че заради това е “сключен и нов заем между НЕК ЕАД и БЕХ ЕАД в размер на 700 000 лв. със срок на действие до 31.12.2024 г., с който бе извършено пълното плащане към МE за отпуснатия кредит”. Именно този кредит би могъл НЕК да върне на БЕХ с продажбата на реакторите, но експертите изчисляват, че отново 1,3 млрд. лева ще стоят на Националната енрегийна компания като непокрити загуби. Задълженията на НЕК отново по неофициални данни са около 2 млрд. лева при 1, 063 млрд. лева регистриран капитал на дружеството.

Към 30 юни 2022 г., видно от отчета на НЕК, имотите, машини и съоръжения, отнасящи се до проекта “Белене”, включват активи в процес на изграждане в размер на 2 501 452 лв. и други дълготрайни материални активи в размер на 74 271 лв.

Енергетици с многогодишен опит бяха категорични, че няма как Украйна да ползва наши реактори за свой проект за атомна централа, тъй като всяко подобно начинание минава през цялостна фаза на проучване и строителството на АЕЦ започва, едва след като са уточнени всички детайли и компоненти. “Най-вероятно в Украйна имат необходимост от парогенераторите, тъй като очевидно скоро няма да получат нови от Русия предвид конфликта, но парогенераторите на АЕЦ “Козлодуй” също ще се нуждаят от смяна в даден момент”, обясниха енергетици.

На този фон в енергийна комисия дадоха зелена светлина на министъра на енергетиката да започне преговори с колегата си от Украйна за продажба на руското оборудване. Минималната цена, на която има право да продаде реакторите, е 1,2 млрд. лв. - толкова колкото е договорено да го закупим от Русия преди близо 15 години. Депутатите от “Възраждане” и от БСП гласуваха срещу проекта на решение на ГЕРБ-СДС, ППДБ и ДПС, а народните представители от ИТН го подкрепиха. Очаква се продажбата на реакторите ни да влезе за окончателно решение в пленарна зала веднага.

Доводите срещу проекта бяха, че Украйна като държава във война с международни дългове в размер на 170 млрд. долара може да подпише контракт, за който няма реално финансиране и страната ни да продаде действащо ядрено оборудване срещу подписи на хартия, а дългът след време да бъде опростен. Затова и председателстващият енергийната комисия депутат от ГЕРБ Делян Добрев предложи да се впише в проекта, че при евентуална продажба оборудването ще бъде изнесено от страната само след като бъде платено за него. Това обаче остана за обсъжданията в зала.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...