България е евроепейски вицешампион по поскъпване на работната сила. За година разходите за 1 час труд у нас се скочили с 15%, показват нови данни на Евростат. Само в Хърватия има по-голямо повишение на средното почасово заплащане - със 17.6 на сто, а Румъния е трета с 15% увеличение. Процентите се отнасят за второто тримесечие на 2024 г. спрямо същия период на 2023-та. За сравнение почасовите разходи за труд в Германия, Франция, Швеция, Испания са нараснали само с 3-5 на сто.
Съвсем същата е и картината със заплатите, бонусите, надбавките. В България през второто тримесечие на 2024 г. те са с 15 по-големи в сравнение с година по-рано. Отново Румъния е плътно до нас, а Хърватия е начело със 17% скок.
Данните на Евростат са отлична илюстрация на "ефекта на настигането" - държавите от Източна Европа, които са по-бедни и с по-ниски доходи, бързат да догонят по цени и заплати Запада. Те показват, че в седем страни от ЕС поскъпването на час труд е над 10 процента и всичките са от нашата "черга".
В България натискът за вдигане на заплати и бонуси се дължи на ниската безработица и на недостига на хора с опит и умения.- работодателите са в жестока конкуренция за привличане на кадри. Това е особено видимо в отделни сектори като строителството, където заплащането расте с ударни темпове. У нас търсенето на жилища остава във фаза "жега", строителството и ремонтните работи са в подем, има дефицит на работници, майстори, техници и заплатите главоломно растат.
В тази сфера България е №1 в целия ЕС - заплатите в строителството за година у нас са скочили с 21%, показват данните на Евростат за второто тримесечия на 2024 г. Румъния впрочем е плътно зад нас с 20% повишение, а следващите - Литва, Словения, Полша, са отчети 14% ръст. В Белгия и Малта заплатите в строителстото почти не са мръднали за година, а във Финландия даже е регистриран 0.3% спад.
Като цяло ръстът на трудовите доходи у нас е значителен, но не е адекватен на ръста на икономиката, който е твърде слабичък. Също така не е нормално доходите в обществения сектор да се увеличават стръмно, без моторите на икономиката да осигуряват достатъчно приходи в бюджета, а точно това се случва в България.