Рекордните 1.8 трлн. долара са похарчени за чиста енергия през 2023 г.

31.01.2024 | 10:05
по статията работи: econ.bg
Глобалните разходи за преход към чиста енергия са скочили рекордно в процеса на световната битка за овладяване на климатичните промени. Те обаче все още не са достатъчни за постигането на нетни нулеви емисии, замърсяващи атмосферата
Рекордните 1.8 трлн. долара са похарчени за чиста енергия през 2023 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

Глобалните разходи за преход към чиста енергия са скочили рекордно в процеса на световната битка за овладяване на климатичните промени. Те обаче все още не са достатъчни за постигането на нетни нулеви емисии, замърсяващи атмосферата.

През миналата година за зелена енергия са били похарчени 1.8 трлн. долара – със 17% повече отколкото през 2022 г., по сметки на агенция “Блумбърг” в анализ, публикуван на 30 януари. В тях влизат инвестиции за инсталиране на възобновяеми енергийни източници, за покупка на електрически коли, за изграждане на системи за производство на водород и за други технологии. Ако се прибавят средствата, похарчени за вериги за предлагане на чиста енергия, както и 900 млн. долара за финансиране, общата сума през 2023-а достига около 3.8 трлн. долара.

Рекордните разходи са доказателство за ставащите все по-спешни международни усилия за справяне с промяната на климата след най-горещата в историята година и очакваната още по-гореща 2024 г. Светът обаче ще трябва да инвестира двойно повече в чисти технологии, за да постигне нетни нулеви емисии до средата на столетието, според авторите на анализа. Защото общите разходи за енергиен преход през миналата година са доста под необходимите 4.8 трлн. долара, които ще трябва да се инвестират годишно от 2024-а до 2030-а, за да излезе планетата на пътя на “нетната нула”. Това означава, че правителствата ще трябва да харчат дори още по-ударно през идните години: по оценка на експертите на “Блумбърг”, инвестициите трябва да скочат със 170%, за да влезе светът в релсите.

Китай остава най-големият пазар с вложените 676 млрд. долара през 2023-а, което обаче е ръст от едва 6% в сравнение с 2022 г. Инвестициите в Съединените щати, Великобритания и Европа са се увеличили с поне 22% до общо 718 млрд. долара, което се дължи отчасти на стимулите, заложени в Закона за редуциране на инфлацията – водещият американски законодателен акт за климата, започнал да дава съществени резултати. Силните продажби на електрически коли във великобритания, както и бумът в търсенето на възобновяеми източници в Европа, също помагат за повишаване на общата сума.

Глобалните разходи за електрически превозни средства са скочили с 36% – до 634 млн. долара, което превръща сектора в инвестиционен лидер, изпреварващ възобновяемите енергийни източници с похарчените за тях 623 млрд. долара (8% ръст). Инвеститорите са налели 310 млрд. щ. долара в енергийни мрежи – жизнено важна инфраструктура за доставка на чиста енергия, която ще се произвежда от нови вятърни и слънчеви устройства – трети по големина пазар.

Някои зараждащи се технологии изживяват бурен растеж. Например, инвестициите в водород са се утроили до 10.4 млрд. долара – доказателство за нарастващия интерес в технологията, която обаче тепърва ще набира обем.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....