Гратисният период за издължаване на плащания по лихви по външния дълг на Русия от около 100 милиона долара, дължими към 27 май, изтече в нощта срещу понеделник и се смята за събитие по неизпълнение, съобщи агенция "Блумбърг".
Това е "кулминацията на все по-строгите западни санкции, които прекъсват пътищата за плащане към чуждестранни кредитори", и се случва за първи път от 1918 г., пише агенцията, цитирана от "Интерфакс".
Според "Блумбърг" "това е мрачен знак за бързото превръщане на страната в икономически, финансов и политически парий", тъй като "валутните резерви на централната банка са замразени, а най-големите банки са откъснати от световната финансова система".
Разликата с преди век е, че сега Русия има пари да погаси международните си задължения, но те са блокирани в чужбина заради санкциите за войната в Украйна. Миналата седмица Москва едностранно обяви, че ще премине към обслужване на своя държавен дълг от 40 милиарда долара в рубли, но предстои да се види дали държателите на акции ще приемат такива плащания, или ще заведат процедури за неизпълнение.
В четвъртък и в петък руското финансово министерство преведе на новия агент по дълга - националния депозитар на Русия, дължими плащания по падежи по три облигации. Парите, изплатени в рубли, са по ценни книжа, които са деномиинрани в долари и не позволяват да се платят в рубли. Това става по силата на нов механизъм, въведен по силата на указ на руския президент Путин.
Финансовото министерство заяви, че поради "неизпълнение от чуждестранни контрагенти на задълженията им да извършват плащания за обслужване на държавния дълг на Руската федерация" министерството на финансите преминава към нова процедура за плащания по еврооблигации, установена с указ на президента на Руската федерация от 22 юни, съобщи министерството.