Руската рубла отслабна в петък до седемседмично дъно - от сутринта на московската борса доларът се търгуваше за 101 рубли.
В 09:45 ч. българско време рублата загуби 0.6% от стойността си спрямо долара до 101.02, след като по-рано достигна 101.50, най-слабата от 14 август.
Аналогичен спад е регистриран спрямо еврото (до 106.40) и юана (13.81). "Руската валута се обезцени почти два пъти от миналото лято", пише "Интерфакс".
Руската валута е под натиск от по-ниските цени на петрола и намаленото предлагане на чуждестранна валута от износителите в началото на месеца, а поевтиняването е свързано и с края на данъчния период през септември.
Новият спад идва месец и половина след като предишното достигане на рублата до трицифрени стойности подтикна руската централна банка ( Кремъл обвини централната банка за срива на рублата
Кремъл не вижда причина за безпокойство, а руският президент Владимир Путин увери, че страната му ще се справи с превратностите. Той призна, че увеличаващата се инфлация се възприема като проблем, след като икономическото министерство обяви, че към 2 октомври тя е достигнала 5.94%.
Забавените действия от страна на властите и търговският дисбаланс на Русия - износът се е свил тази година, докато вносът се е възстановил рязко - причиняват слабостта на рублата, казаха анализатори на Промсвязьбанк в бележка, предаде "Ройтерс".
Очакваме, че навлизането на обменния курс на долара в трицифрената зона ще бъде краткотрайно, тъй като ще накара властите да предприемат мерки, способни да охладят валутния пазар.
По данни на агенцията суровият петрол Brent, глобален еталон за основния износ на Русия, е поскъпнал днес с 0.1% до 84.15 долара за барел, близо до най-ниското си ниво от края на август.
Москва заяви днес, че е премахнала забраната за износ на дизелово гориво по тръбопроводи през пристанища и така е премахнала по-голямата част от ограниченията, въведени на 21 септември, които повишиха цените и принудиха някои купувачи да търсят алтернативни източници на бензин и дизел.
Според "Интерфакс" към момента високите цени на петрола не могат да донесат устойчива подкрепа на рублата.