Световната банка понижи прогнозата си за средната цена на петрола през следващите две години до 67 долара за барел, което е с 4 долара под прогнозата от декември. Това става ясно от доклада на банката „Перспективи пред световната икономика“ за януари, цитиран от деловото издание 3e-news.net.
През декември Световната банка очакваше средната цена за петрола през следващите три години да е от порядъка на 71 долара за барел, а в юнския доклад – 69 долара за барел.
„Цените на петрола се очаква да са на ниво от 67 долара за барел през 2019 г. и 2020 г., което е с 2 долара под очакванията през юни“, се казва в доклада. В същото време експертите добавят, че несигурността около тази прогноза, както и преди остава висока. Според тях ефектът от свиването на пазарите на развиващите се страни може да има много по-голям ефект от очаквания, като допълват, че ситуацията зависи и от споразумението между страните от ОПЕК и извън картела по отношение на добива. От Световната банка отбелязват също така, че независимо от постигнатото споразумение, детайлите по тази сделка както и преди остават не достатъчно разбрани от пазара.
ОПЕК и страните извън петролния картел (ОПЕК+) се договориха в края на 2016 г. във Виена за ограничение на добива на петрол с 1,8 млн. барела на ден от нивото от октомври 2016 г. Договорът стартира от началото на 2017 г., като бе продължен до края на 2018 г. През юни 2018 г. ОПЕК+ съгласува целта за излизане от преизпълнение на условията по споразумението, които тогава бяха за 47 %, но още през ноември бе постигнато решение отново да бъде приложена стратегия за ограничение на производството на петрол.
Съответно, ОПЕК+ на 7 декември взе решение за ограничение на добива на петрол общо за всички страни по споразумението с 1,2 млн. барела на ден от януари 2019 г. в разстояние на половин година. От тях 800 хил. барела петрол са предвидени за ограничение на страните от ОПЕК, а 400 хил. барела за страните извън петролния картел. Русия се съгласи за намаляване на добива с 228 хил. барела на ден от нивото от октомври 2018 г., уточнява Прайм, който тогава по думите на руския енергиен министър Александър Новак са били 11,4 млн. барела на ден.