Световните цени на храните са спаднали през август до двугодишно дъно

08.09.2023 | 15:30
по статията работи: econ.bg
Световният индекс на цените на храните през август възлиза на 121.4 пункта, което е с 2,1% по-ниско от юли и с 24% по-ниско от максималното ниво от март 2022 г.
Световните цени на храните са спаднали през август до двугодишно дъно
Снимка: под лиценза на creative commons

Световните цени на храните продължиха да се понижават и през август с 2.1% спрямо юли, когато беше регистриран месечен спад с 1.3%, сочат данните на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO).

Световният индекс на цените на храните през август възлиза на 121.4 пункта, което е с 2,1% по-ниско от юли и с 24% по-ниско от максималното ниво от март 2022 г. "Регистрираният спад се дължи на поевтиняването на млечните продукти, растителните масла, месото и зърнените храни на фона на умерено увеличение на индекса на цените на захарта“, се казва в документа на FAO за медиите.

Индексът на цените на храните на FAO е среднопретеглена стойност, която проследява динамиката на международните цени за пет основни групи хранителни стоки.

Индексът на цените на зърното през август се понижава с 0.7% спрямо юли и с 14.1% на годишна база. Глобалните цени на пшеницата паднаха с 3,8%, главно поради увеличеното предлагане от силно сезонно предлагане на културата от няколко водещи страни износителки в Северното полукълбо. Цените на царевицата паднаха за седми пореден месец и достигнаха най-ниското си ниво от септември 2020 г.

Цените на ориза, напротив, се повишиха с 9,8% спрямо юли и станаха най-високите за последните 15 години. Това се дължи на смущения в търговията след наложената през юли забрана на Индия за износ на индийски сортове бял ориз.

Индексът на цените на олиото през август се понижи с 3,1% спрямо юли след краткотрайно повишение през юли. Това отразява спада на световните цени на палмовото, слънчогледовото, соевото и рапичното масло. Така световните цени на слънчогледовото олио се понижиха с почти 8% поради отслабване на търсенето на внос на фона на голямо предлагане от големите износители.

Индексът на цените на млечните продукти се понижи с 4% през миналия месец. Спадът продължава осми пореден месец. Спрямо август миналата година той възлиза на 22,4%. През август най-много е поевтиняло пълномасленото мляко на прах, което се дължи на значителните обеми на предлагане, особено от Океания, в периода на сезонен ръст на производството и под влияние на намалението на вносните покупки от Китай.

За отбелязване е, че световните цени на обезмасленото мляко на прах достигнаха най-ниското си ниво от средата на 2020 г. поради слабото търсене на внос и слабата пазарна активност в Европа. Световните цени на маслото и сиренето също паднаха под влиянието на подобни фактори.

Индексът на цените на месото през август се понижава с 3% спрямо юли и с 5,4% на годишна база. Най-голям спад бележат цените на агнешкото месо, което се дължи главно на рязкото увеличение на експортното предлагане, предимно от Австралия, както и на отслабващото търсене от Китай. Спадът в цените на свинското месо се дължи основно на ниското търсене от водещи страни вносителки и значителното експортно предлагане в Европа на фона на намаляващите продажби на вътрешния пазар. Цените на птичето месо намаляват поради силното предлагане, особено от Бразилия. Говеждото поевтиня поради големия брой животни за клане в редица водещи страни производителки и слабото търсене на внос.

Индексът на цените на захарта през август нараства с 1.3% спрямо юли и с 34.1% на годишна база. Това се дължи главно на нарастващите опасения относно метеорологичния феномен Ел Ниньо, който може да намали очакваното глобално производство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...