Цените на имотите у нас достигнаха невиждани до момента стойности, но въпреки това повишението им в големите градове, както и в страната, продължава с пълна сила.
България заема второ място по ръст в цените на имотите сред 56 държави в индекса на Knight Frank, като това се потвърждава и от данните за големите градове на Националния статистически институт.
Факторите за това са няколко – ниските лихви по кредитите, очакваното присъединяване на страната към еврозоната и желанието на населението да замени старите панелни жилища с ново строителство.
Според редица експерти, бъдещите по-високи лихви по кредитите биха оказали негативно влияние върху цените, а това вече се отразява и на активността на имотния пазар - най-вече в по-малките градове на страната.
Справка показва, че у нас има 12 града, в които сделките с имоти намаляват с поне 20% през третото тримесечие спрямо същия период на 2023 г.
Никопол, Лом и Оряхово държат челните места в тази класация, според данни от Имотния регистър към Агенцията по вписванията. В тези три града имаме понижение на покупко-продажбите с повече от 30 на сто.
Следват Средец и Дулово с понижение от 29 и 25 на сто, както и Червен бряг и Бяла Слатина със спад от 22 на сто. С повече от 20% намаляват сделките с имоти и в Самоков, Попово, Берковица, Дупница и Първомай.
В други 25 града, в които през тримесечието има поне по 100 сделки с имоти, статистиката отчита спад на трансакциите с между 10 и 20 на сто.
В седем от по-малките градове на страната сделките растат с повече от 10 процента. Начело по този показател са Костинброд (+28.65%), Велинград (+19.11%) и Благоевград (+12.78%).
В топ 7 попадат още Девня, Смолян, Момчилград и Елин Пелин, където сделките в периода юли-септември са с повече от 10 на сто повече спрямо сравнимия период на 2023 г.