Сделките с имоти продължават да спадат, сочат данните на Агенцията по вписванията и през първото тримесечие на тази година. От тях се вижда, че продажбите общо в страната са с най-ниския си брой за тримесечие, отчитано от началото на 2022 г.
Данните включват сделки с всякакви имоти.
Продължаващият ръст в цените възпира ентусиазма на някои купувачи, които са с недостатъчно високи или недостатъчно сигурни доходи, за да пристъпят към сделка в момента. Повечето брокери прогнозират стабилност на пазара през тази година - като цени и брой сделки.
Разбивката по градове показва малко по-различна картина. На най-големия пазар - София, броят на сделките през първите три месеца отчита лек спад в сравнение с края на предходната година, но това е нормално, предвид че по традиция всяко последно тримесечие е най-силно за този пазар. В същото време сделките са повече от периода януари - март на 2023 г.
Такава е картината в Бургас, Варна и Пловдив, но не и в Стара Загора, където има годишен спад.
В София между януари и март са вписани 7298 сделки с имоти, което е ръст с 14,4% спрямо същия период на 2023 г. Това е второ поредно тримесечие, в което изповяданите сделки с имоти в столицата се увеличават. Пловдив Пловдив, който също успя да се върне към лек ръст на изповяданите сделки в края на миналата година, отново отчита повишение с 3,9% до 3365 сделки, който се ускорява спрямо по-минималното покачване от 1,6 на сто предходното тримесечие.
Варна също е на положителна територия от гледна точка на брой вписани сделки, прекъсвайки серията от шест поредни тримесечия на спад. В морската столица между януари и март са изповядани 3170 сделки, което е ръст с 12,7% на годишна база. В Бургас между януари и март са вписани 1668 сделки, или увеличение с 9,2%.
В курортите се отбелязва сериозен спад. Несебър, който доскоро беше абсолютен лидер по ръст на вписаните сделки в страната, отбелязва спад от 7,8 на сто с 1405 изповядани сделки. В местната агенция по вписванията се изповядват и сделките в Слънчев бряг. В Балчик те намаляват с 8,1%, в Каварна – с 12,9 на сто, а в Царево - с 14,2%. Сходна е картината и при планинските курорти. Разлог, където се изповядват сделките в Банско, отчита спад от 16,5%. Самоков, където се изповядват сделките в Боровец, понижението е с 8,5 на сто. В Смолян, където се вписват сделките в Пампорово, спадът достига 11,5%.
В края на март БНБ за пореден път предупреди, че високата кредитна активност, особено по отношение на жилищните заеми, създава "предпоставки за увеличение на задлъжнялостта и акумулиране на кредитен риск в баланса на банковата система".
Данните за февруари пък показаха, че в противовес на тези препоръки жилищното кредитиране се ускорява. На годишна база те растат с малко над 22%.