Френски учени съобщиха в понеделник, че са успели да съживят гигантски, но безопасен вирус, който е преседял в сибирската вечно замръзнала почва в продължение на 30 хиляди години.
Събуждането на древния организъм идва като предупреждение за неизвестните патогени, които може би населяват замръзналата почва и могат да бъдат пробудени от глобалното затопляне, коментират учените.
Наречен Pithovirus sibericum, вирусът е открит в проба, извадена от дълбочина 30 метра под повърхността на крайбрежната тундра на Чукотка, в близост до Източно сибирско море. Това е място, на което средната годишна температура е минус 13,4 градуса по Целзий.
Екипът размразил вируса и наблюдавал как той се размножил след като инфектирал определен вид амеба - прост едноклетъчен организъм.
Източник: Julia Bartoli and Chantal Abergel, IGS and CNRS-AMU.
Радиовъглеродното датиране на почвата помогнало на учените да открият, че вирусът е замръзнал преди 30 хилядолетия – времена, в които светът е бил населяван от мамути, мастодонти и неандерталци.
По мащабите на вирусите Pithovirus sibericum е гигантски – той разполага с 500 гена и може да се види през прост оптичен микроскоп. За сравнение вирусът на инфлуенцата има едва осем гена и е различим само с мощните електронни микроскопи.
Огромните размери позволяват на учените да го определят като първи представител на нова категория - семейството на мегавирусите, известно като Megaviridae, пише Phys.org.
Откритието на френските учени прави реални опасенията, че освен безвредни вируси, сибирската тундра може да крие и опасни такива, като например вируса на едрата шарка, за който се приема, че е унищожен в природата.