Предколедната седмица започна с нова рекордна цена на тока от почти шест стотака за мегаватчас (595,43 лв.), сочат данните от вчерашната търговия в сегмента „ден напред“ на Българската независима енергийна борса (БНЕБ). За втори работен ден от началото на месеца средната стойност е над 300 евро. За днес тя е 304,44 евро за мегаватчас.
Спрямо цената за миналия понеделник - 13 декември, тя е с над 104 лв. по-висока или с над една пета (21 на сто). Преди седмица тя е била 491,37 лв. за мегаватчас.
Тенденцията на постепенното и стабилно поскъпване на електроенергията на пазара „ден напред“ е ясно изразена от началото на месеца. Последният работен ден, за който средната цена е под четири стотака за мегаватчас, е бил 1 декември с ниво от 389,10 лв., сочат още данните от сайта на БНЕБ, като дори за събота, 4 декември, бе постигната цена от 415,65 лв. за мегаватчас. За петте работни дни след 6 декември котировките в сегмента остана стабилно над 420 лв. за мегаватчас, като от понеделник до петък се колебаеха от 421,60 лв./мВтч до 456,28 лв. Най-високата цена бе регистрирана за ден на доставка в четвъртък - 456,28 лв. за мегаватчас.
След 13 декември поскъпването продължи в сегмента с неотслабваща сила, показват цифрите от статистиката на енергийната борса. За работните дни на миналата седмица най-ниската цена за „ден напред“ бе отчетена за вторник - 447,14 лв. за мегаватчас. Първият случай със средна цена от над половин бон в сегмента бе отчетен за ден на доставка в четвъртък, като бе достигнато ниво от 562,96 лв. за мегаватчас, като още на следващата търговска сесия за петък - 17 декември, тя достигна 587,40 лв./мВтч. Най-вероятно до края на годината средната цена в сегмента „ден напред“ може и да прескочи границата от 600 лв. за мегаватчас.
Според експерта от България енергиен и минен форум Иван Хиновски тенденцията на нарастване на цените на електроенергията в сегмента „ден напред“ ще се запази. По думите му причината е голямото търсене на електроенергия на пазарите в Европа, стимулирано не само от зимния сезон, но и от съживяването на икономиките в много от страните на Стария континент.
Въпреки поскъпването за днес, като изключим Полша, България е с най-ниската цена сред 19 пазара в Европа, чиито котировки в сегмента „ден напред“ се отчитат от сайта Еnergylive. Без споменатата вече Полша, където е регистрирана за понеделник цена от 163,77 евро/мВтч, във всички останали страни цените също са над 300 евро за мегаватчас. Най-скъп ток, изтъргуван в неделя, днес ще се ползва в Швейцария - 396,47 евро/мВтч. На Балканите най-скъп ток от сегмента „ден напред“ - 353,37 евро/мВтч, ще се ползва в понеделник в Сърбия. Гърция пък с цена от 316,34 евро/мВт е втора след нас по евтин ток от балканските страни, отчитани от портала Еnergylive.