Турция може спокойно да бъде пример за това как се прави наука и как се стимулират учените в една държава. Докато научните работници в Българската академия на науките (БАН) получават едва по десет заплати годишно, южната ни съседка залага на научните разработки.
Тази политика в последните години дава осезаем резултат. Страната е сред най-динамично развиващите се икономики в света, пишe застрахователният сайт Insmarket.bg.
Турските учени и изследователи, заети в университетите и другите научни центрове са най-високо платените служители в Турция, съобщава в. „Хюрриет”.
Най-зле платени са в сектора на хазартните игри и залаганията, съобщава изданието, позовавайки се на официалните данни на турската статистика.
При средна дневна заплата в размер на 51,52 лири (21,85 евро), заетите в научни изследвания получават на ден средно по 134,88 лири или 57,19 евро.
В сферата на производството и обработката на тютюн и тютюневи изделия са следващите най-големи възнаграждения – средно по 131,71 лири да ден (55,84 евро). Секторът на финансовите услуги – банкиране, застраховане и допълнително пенсионно осигуряване гарантира на служителите си заплата от 121,72 лири или 51,61 евро.
Хазартния сектор предлага най-ниското заплащане – едва 33,65 лири или 14,26 евро. Дори домашните помощници печелят повече – 34,09 лири (14,45 евро).