Фючърсите на въглищата за Северозападна Европа се повишиха до най-високото ниво от месец, тъй като ограничаването на вноса от Русия води до влошаване на ситуацията с предложенията на пазара.
Европейският съюз, Великобритания и Япония планират поетапно да се откажа от вноса на този вид гориво в опитите за прекъсване на източниците на доходи на Москва за финансиране на военните действия в Украйна. Това обаче води до необходимостта комуналните предприятия да купуват горивото на пазара от други страни, които вече изпитват дефицит на предложенията, което вероятно води и до повишаване на цената на енергоносителите за потребителите, които и без това се сблъскват със заплахата от ръст на инфлацията.
„Увеличаването на цените на въглищата по дългосрочни договори ще доведе до по-високи цени на електроенергията и в дългосрочен план в страните, където въглищата са част от енергийния микс, което разбира се не е добре за европейските потребители“, казва анализаторът Фабиан Ронинген от RystadEnergy.
Както отбелязва агенция Bloomberg, Русия е третият по големина експортьор на енергийни въглища в света. По данни на B;oombergNEF, през 2020 г. на ЕС, Великобритания, Япония и Южна Корея, в които компаниите също се стремят да намалят вноса, се падат около 55 % от доставките.
Базовият европейски договор за доставка през следващата година се е увеличил с 1,7% до 232 долара за тон, което е най-високото ниво от 8 март на ICE Futures Europe.
Ограничението на въглищата ще повлияят не само върху Европа. По данни на BNEF, богатите страни, стремящи се да заменят руските въглища може да изпреварят купувачите от развиващите се страни, които зависят от вноса, такива като Малайзия, Виетнам, Филипините.