Цените на зърното растат главоломно заради сушата в Европа и бума на износа

28.07.2022 | 12:45
по статията работи: econ.bg
Цените на зърното се покачиха с двуцифрени числа във вторник. При царевицата дори по-силно отколкото за пшеницата. Цените на житото от новата реколта е нагоре с 13 евро до малко под 345 евро за тон, а царевицата затвори с 19 евро
Цените на зърното растат главоломно заради сушата в Европа и бума на износа
Снимка: под лиценза на creative commons

Цените на зърното се покачиха с двуцифрени числа във вторник. При царевицата дори по-силно отколкото за пшеницата. Цените на житото от новата реколта е нагоре с 13 евро до малко под 345 евро за тон, а царевицата затвори с 19 евро ръст до 349 евро за тон.

Подкрепа за цените на зърното дойде от САЩ. Там рейтингът на реколтата и следователно очакванията за добив за царевица се влоши точно както в Европа. Европейската агенция за мониторинг на културите MARS преразгледа значително своите очаквания за реколтата от царевица в Европа поради сушата. Това също означава, че в Европа трябва да се внася повече царевица.

В същото време нарастват съобщенията за висок износ на пшеница от ЕС в началото на новия сезон. Очевидно много пшеница от новата реколта се продава в трети страни от Франция и Румъния, както и от Германия и Полша. В момента търговците съобщават за големи продажби на френска пшеница в Пакистан. Анализаторите виждат в това знак, че все повече и повече големи страни вносители купуват от западноевропейските износители, за да запълнят празнина, която е създадена и продължава да съществува поради липсата на черноморско зърно.

Според Европейската комисия 1,4 милиона тона пшеница са били продадени на трети страни през първите три седмици на новата пазарна година, около една трета повече в сравнение със същия период на миналата година. Дотогава най-големият износител е Франция с 418 000 тона, пред Румъния с 362 000 тона. Полша има продажби от 225 000 тона, а България е реализирала 114 000 тона на световния пазар, съобщава немски аграрен сайт.

Регистрираният досега германски износ е 62 500 тона. Най-важните купувачи на европейска пшеница са Мароко, Йордания, Алжир и Южна Африка. Силното глобално търсене на пшеница на фона на продължаващия недостиг на украински доставки продължава да осигурява значителна ценова подкрепа, казват търговците.

Въпреки по-ниската наличност на европейска пшеница, международното търсене вече е много силно в геополитически контекст, силно нарушен от войната в Украйна , казват анализатори. Освен това големите вносители имат лоши реколти тази година.

Мароко например е произвело само 2,3 милиона тона в сравнение с повече от 7 милиона тона през 2021 г., съобщават френски анализатори на terre.net. Слабостта на еврото спрямо долара и липсата на украинска пшеница и незначителните проблеми с износа на Русия поради санкциите повишават търсенето на европейска пшеница.

Цените на зърното се подкрепят и от времето в Европа и САЩ. Службата на Европейския съюз за мониторинг на културите MARS в понеделник понижи прогнозите си за добивите за всички летни култури, особено за царевицата, поради горещото и сухо време в много части на ЕС.

Перспективите за реколта в ЕС придобиха допълнително глобално значение тази година, тъй като войната в Украйна прекъсна черноморския износ и не е ясно какво наистина може да бъде изпратено от украинските пристанища до света въпреки сключеното споразумение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...