Цените на петрола и газа полудяха

24.02.2022 | 11:30
по статията работи: econ.bg
За пръв път от 2014 г. петролът сорт брент поскъпна над 100 долара за барел, а цената на газа в Европа достигна 1042 долара за 1000 куб. м при 1011 вчера на най-ликвидния европейски хъб - TTF в Нидерландия
Цените на петрола и газа полудяха
Снимка: под лиценза на creative commons

Очаквано инвазията на Русия в Украйна донесе тревоги и на борсовите и валутните пазари, като цената на основните суровини - петрола и природния газ, започна да се покачват от и без това достигнатите вече високи цени преди началото на конфликта.

За пръв път от 2014 г. петролът сорт брент поскъпна над 100 долара за барел, а цената на газа в Европа достигна 1042 долара за 1000 куб. м при 1011 вчера на най-ликвидния европейски хъб - TTF в Нидерландия.

В ранната търговия в Европа петролът поскъпна с 6% и с над 52% за последната година.

На пазара има очевидна нервност, породена от операцията в Украйна. Навън на това се гледа както на сценария с Иран, преди да му бъдат наложени жестоки санкции, анализира пред РБК Мария Белова, директор по изследванията във Vygon Consulting. Изданието се опитва да предположи докъде ще нараснат цените на двете основни суровини през погледа на анализаторите.

"Виждаме военна премия в цената на газа и петрола", посочва тя и допълва, че това ще бъде така, докато не се види как ще се развива конфликтът.

Според нея сега пазарът определя рисковете от физическите ограничения върху доставките на двата продукта, по-специално поради риска от повреда на газопреносната система на руска или украинска територия. Сред факторите, които биха могли да доведат до по-високи цени на енергията, са рисковете от налагане на строги санкции и сценарий, при който силите на НАТО могат да се намесят във войната.

Междувременно сутринта "Газпром" обяви, че няма прекъсване на доставките през Украйна и потребителите получават каквото са заявили. От съобщението на компанията, цитирано от "Ройтерс", се разбра и че заявените днес от Европа количества нарастват с една трета спрямо вчера. Днес транзитът е достигнал до 83 млн. куб. м при 60 млн. куб. м вчера.

Белова прогнозира, че до срив в доставките може да се стигне само след провокация, тоест физическо повреждане на газопровода. Тя не смята, че санкциите срещу "Северен поток 2" няма да повлияят на цената на газа в Европа, защото по това трасе все още не тече синьото гориво.

Дмитрий Маринченко, директор на групата за природни ресурси в лондонския офис на Fitch Ratings, посочва пред изданието, че прогнозите в тази ситуация са сложни. "Санкции срещу Русия по ирански образец, като например забрана за износ на петрол, едва ли са възможни. Няма с какво да се замени ролята на Русия на световния пазар на петрол, от който тя държи 10%. Но са възможни ограничения за износ на определени пазари", смята той.

Оценката му е, че в условията на неизвестност цената на петрола ще се държи над 100 долара за барел, а при прекъсване на доставките може да достигне и 120 долара.

Пълен отказ от руски газ не е възможен, делът на "Газпром" в Европа е повече от 30%, нивото на запълване на газохранилищата е ниско. Прекъсванията в доставките на газ от Русия могат да предизвикат голяма енергийна криза и да доведат до физически недостиг и експлозия в цената на газа, подчертава експертът.

Стратегът в "Арикапитал" Сергей Суверов на свой ред казва, че дори в рамките на деня цената на петрола може да варира в границите между 105 и 120 долара за барел в зависимост от ситуацията в Украйна. Той също казва, че на ръста на цената може да повлияят санкции срещу Русия. Според него това може да доведе до облекчаване на санкциите, наложени на Иран, за да не се срине световният пазар на петрол.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...