Цените на петрола се повишават слабо след скока с 5 % през миналата седмица поради опасенията за недостиг на предложения в резултат на нестабилната ситуация в Либия и Казахстан.
Ситуацията по-специално в Казахстан предизвиква опасения, тъй като страната експортира от порядъка на 1,5 млн. барела на ден. Операторът на най-голямото находище в страната Тенгиз съобщи през миналата седмица, че заради логистични проблеми са коригирани обемите за добив. Протести има сред работещите на самото находище. Според компанията „Тенгизшевройл“ има определен брой, участващи в акции в подкрепа на мирните митинги в Мангистауска област.
От MarketWatch цитират думите на наблюдатели, според които, ако бъде загубен съществения добив от Казахстан, то бичия тренд на пазара ще се засили.
Колкото до Либия, както съобщава агенция Bloomberg там ситуацията изглежда овладяна. „Петролният пазар расте, залагайки на най-лошите сценарии за развитие на ситуацията в Казахстан и Либия, които към настоящия момент остават нереализирани, затова цените може малко да спаднат. Опасенията, свързани с „омикрон“ се връщат на първо място“ смятат от Vanda Insights, цитирани от агенцията.
Стойността на мартенските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures в понеделник е на ниво от 82,01 долара за барел, или с 0,31 % над цената при затварянето на предишната сесия. В петък договорите поевтиняха с 0,24 долара – до 81,75 долара за барел.
Цената на фючърсите за сорт WTI за февруари на нюйоркската борса (NYMEX) се повишават до 79,13 долара за барел, или с 0,29 %. По време на търговията в петък договорите се понижиха с 0,56 долара или 0,7 % до 78,9 долара за барел.