Цените на двата основни сорта петрола в четвъртък, 13 април се понижават слабо след силния ръст до едно от най-високите нива за последните месеци, наблюдаван ден по-рано.
Юнските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures са на ниво от 87,05 долара за барел като намаляват с 0,28 долара или с 0,32 % към момента на публикуване спрямо предишната търговия. При затварянето на предишната търговия договорите се повишиха с 1,72 долара или с 2% до 87,33 долара за барел, обновявайки максимума от януари.
Цената на фючърсите за месец май за петрола сорт WTI на нюйоркската борса (NYMEX) спадат с 0,20 долара или с 0,24 % до 83,06 долара за барел. При затварянето на сесията ден по-рано стойността по тези договори се повиши с 1,73 долара или с 2,1 % до 83,26 долара за барел, което е рекорд от 16 ноември миналата година (според статистиката на MarketWatch) .
В подкрепа на петролните котировки в сряда се оказаха данните за забавянето на инфлацията в САЩ. Както стана известно в сряда, потребителските цени (индексът CPI) в страната през март са се повишили с 5% в годишно изражение след покачването с 6% през февруари. Така инфлацията се забавя до минимума от май 2021 г. Това означава и подобряване на прогнозата а търсенето на петролния пазар.
В същото време министърът на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм заяви, че администрацията на президента Джо Байдън планира запълване на стратегическия петролен резерв на страната по-късно през тази година, ако цените ка благоприятни. Сега САЩ продават петрол от две от стратегическите хранилища, уточни тя.
Междувременно министерство на енергетиката отчете, че търговските запаси от САЩ през миналата седмица са се увеличили с 597 хил. барела до 479,549 млн. барела. Според седмичния отчет на EIA, стоковите запаси от бензин са спаднали с 330 хил. барела – до 222,245 млн. барела, а резервите от дестилати са спаднали с 606 хил. барела, достигайки до 112,445 млн. барела.