Цените на петрола се повишиха с около 1 процент, продължавайки вчерашния си възход, изтласкани от плановете на Саудитска Арабия ОПЕК и страните извън картела, вкл. и Русия, да продължат споразумението за намаляване на добивите на суров петрол, действащо от 2017 г., до 2019 г., за да се стабилизира пазарът, обобщава "Ройтерс".
Нарастването на цените на петрола вчера се отрази и на световните фондови пазари, които се сринаха, заради притесненията за търговския конфликт между САЩ и Китай. В същото време златото, което винаги се разглежда като предпазлив капитал по време на икономически сътресения, достигна двуседмичен връх в азиатската търговия.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указа в четвъртък, за налагане на мито върху вноса на китайски стоки за 60 милиарда долара, а отговорът на Китай от днес е да наложи вносни мита върху стоки от САЩ за 3 милиарда долара на година.
От сутринта фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) поскъпнаха със 78 цента или с 1.21 процента, до 65.08 долара за барел, а фючърсите на европейския вид Brent се повишиха с 64 цента или с 0.93 процента, до 69.55 долара за барел спрямо нивата при затваряне на търговията в четвъртък.
От началото на седмицата сорт Brent поскъпна с около 5 процента, което е най-силното му представяне от юли миналата година, а WTI се повиши с около 4,2 процента.
Цените на петрола скочиха в отговор на изявлението на саудитския министър на енергетиката Халид Ал-Фалих, който заяви в четвъртък, че членовете на ОПЕК ще трябва да продължат да координират с Русия и други държави извън картела добивите и запасите на суровината до 2019 година. С което даде да се разбере, че ще предолжи удължаване на срока на споразумението за намаляване на добивите на петрол до следващата 2019 година.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), на която Саудитска Арабия е фактически лидер, както и група държави, които не членуват в картела, водени от Русия, постигнаха споразумение от началото на 2017 г., да намалят добивите си с общо 1,8 милиона барела на ден, за да ликвидират свръхпредлагенто, да балансират пазара и да повишат цените.
Въпреки че анализатори предупредиха, че търговският конфликт между Съединените щати и Китай би могъл да засегне петролните пазари, засега търсенето на суровината е само леко повишено, но няма напрежение.