Цените на двата основни сорта петрол тази сутрин продължават да нарастват, след като петролът сорт WTI завърши търговията в петък на най-високото ниво за последните 2 месеца, а Brent достигна най-високото си ниво от 8 април. Това коментират експертите от S&P Global Platts. Подкрепа на пазара продължават да оказват надеждите за възстановяване на баланса между търсенето и предложенията.
Стойността на юлските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures тази сутрин съставляваше 33,56 долара за барел, което е с 1,06 долара или с 3,26 % над цената при затварянето на предишната сесия. През миналата седмица договорът поскъпна с 4,9 %.
Фючърсът за юни за петрола сорт WTI на NYMEX поскъпва с 1,39 долара или с 4,72 % - до 30,82 долара за барел. Договорът, изтичащ във вторник завърши търговията през миналата седмица с ръст от 19 %, сочат данните.
Експертите, засега смятат, че възстановяването на търсенето на петрол е V-образно , което се дължи на възобновяване на икономическите дейности в страните вносителки на петрол и ангажиментите, поети от страните от ОПЕК+ и присъединилите се с други държави като Мексико например към споразумението за ограничаване на добива на петрол.
Влияние върху пазара оказват и данните на Baker Hughes за броя на сондажните платформи в САЩ. Те сочат за спад за двете поредна седмица до най-ниското ниво от 1940-те години – с 35 до 339. Година по-рано в страната са работили 987 сондажни платформи.
През миналата седмица в подкрепа на петролните цени се оказаха данните на Държавното статистическо управление на Китай. Според данните обемът на преработката на нефт в Китай през април е нараснал до 53,85 млн. тона или с 13,1 млн. барела на ден в сравнение с 11,78 млн. барела на ден месец по-рано.