Цената на петрола продължава да намалява в понеделник, поради опасенията за спад на търсенето във връзка с увеличаването на случаите на пневмония в Китай, причинена от непознат досега корона вирус.
Докато експертите от Goldman Sachs прогнозират спад на глобалното търсене на петрол заради епидемията, Саудитска Арабия от своя страна не смята така.
Официалните данни показват, че броят на заразените от новия корона вирус в Китай вече надхвърля 2700 души, а регистрираните случаи с летален изход са 80.
„Възможно да ни очаква понижение на търсенето на петрол, което ще е едно от най-резките в историята“, цитира агенция Bloomberg анализаторът от Price Futures Group Фил Флин. „Вероятно това ще доведе до спад на търсенето от стотици хиляди барела. Опасенията за бързо разпространение на епидемията убиват търсенето на петрол“, смята той.
Такова мащабно разпространение на епидемията като в случая с атипичната пневмония (SARS) през 2003 г. може да стане причина на намаляване на глобалното търсене на петрол с 260 хил. барела на ден през 2020 г., като 66 % от това ще се дължи на спада при търсенето на авиогорива, прогнозират от Goldman Sachs. В резултат петролът може да поевтинее с 2,9 долара за барел, очакват експертите.
Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия, принц Салман заяви, че неговата страна следи внимателно ситуацията, оценявайки последствията, както за китайската икономика, така и за петролния пазар. Той отчита прекомерният песимизъм, отбелязан в случай със SARS през 2003 г., но според него „тогава не е отчетен съществен спад при търсенето на петрол“
Стойността на мартенския фючърс за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures тази сутрин е на ниво от 59,43 долара за барел, което е с 1,26 долара или с 2,98 % под цената при затварянето на предишната сесия. Според данните от търговията в петък, фючърсите спаднаха с 1,35 долара или 2,18 % - до 60,69 долара за барел.
Фючърсът за петрола сорт WTI на нюйоркската борса (NYMEX) поевтиняват с 1,20 долара или 2,21 % - до 52,99 долара за барел. При затварянето на предишната търговия, цената на договора бе 54,19 долара за барел, спадайки с 1,4 долара или 2,52 % в сравнение с предишната сесия.