Цените на двата основни сорта петрол се понижават слабо в четвъртък, 17 август, след отчетения спад ден по-рано, след публикуването на данните за запасите от горива в САЩ. Според отчета на Агенцията за енергийна информация (EIA) към Министерство на енергетиката на САЩ ръстът на производството през миналата седмица в страната е нараснало до най-високото ниво за последните три и половина години.
Цената на октомврийските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures към публикуване на информацията е на ниво от 83,36 долара за барел, което е с 0,9 долара или с 0,11% под стойността при затваряне на предишната търговия. В сряда цената по договорите за този сорт поевтиняха със значителните 1,44 долара или 1,7% до 83,45 долара за барел.
Котировката на фючърсите за петрола сорт WTI за септември на нюйоркската борса (NYMEX) спада с 0,19 долара или с 0,24% до 79,19 долара за барел. При затваряне на търговията в сряда фючърсите за този сорт поевтиняха също съществено – с 1,61 долара или с цели 2% до 79,38 долара за барел.
Както стана ясно в сряда, търговските запаси от петрол в САЩ през миналата седмица са спаднали с 5,96 млн. барела, резервите от бензин са се понижили с 262 хил. барела, а на дестилати са се увеличили с 296 хил. барела.
В същото време обаче добивът на петрол в САЩ през миналата седмица е скочил със 100 хил. барела на ден – до 12,7 млн. барела на ден, което е рекордно ниво спрямо пикът от март 2020 г.
Запасите на терминала в Кушинг, където се съхраняват количествата, търгувани на NYMEX са спаднали с 837 хил. барела след ръст със 159 хил. барела ден по-рано. На този фон, а и в предвид икономическите данни от Китай цените на петрола преминаха за поредна търговска сесия към понижение.
На този фон преди ден от JPMorgan изразиха очакване, че цената на Brent ще се увеличи и ще стигне до над 90 долара за барел през септември
Търсенето на петрол ще се увеличи с 1,3 млн. барела на ден през третото тримесечие в сравнение с второто, се посочва в доклад на анализаторите на JPMorgan.
„Смятаме, че цените ще продължат да растат до достигане на 90 долара или дори повече през септември“, отбелязва Наташа Канева, ръководител на глобалната стратегия на пазара на суровини на JPMorgan. „Ключовите пазарни индикатори сочат за бързо затягане на физическия пазар“.
Световния пазар обаче ще премине отново от дефицит към лек излишък на предлагането през четвъртото тримесечие на 2023 г. и през 2024 г., смятат от банката.
Цените ще се върнат обратно към понижение през средата в диапазон до 80 долара за барел заради връщането към излишък.
Експортът на руски петрол вероятно ще се възстанови през септември, а добива ще достигне минимума от 10,5 млн.барела на ден през август.
Саудитска Арабия ще отмени половината от едностранното си съкращение на добива от 1 млн. барела на ден през септември, смятат от JPMorgan, цитирани от специализираните агенции.
Междувременно в своя публикация агенция Bloomberg, позовавайки се на събитията на петролния пазар и коментари на анализатори също констатира, че рекордното физическо търсене в глобален мащаб тласка цените на петрола към нивото от 90 долара за барел.