Петролът поевтинява рязко за втора поредна сесия на търговия и вече се търгува в най-ниските ценови нива отпреди началото на руската инвазия в Украйна, започнала на 24-ти февруари.
Подкрепа за солидното поевтиняване на черното злато оказват инвеститорските опасения, че политиките на повишаване на лихвите от страна на водещите централни банки и забавянето на глобалната икономика ще се отразят доста негативно върху търсенето (потреблението) на петрол.
Фючърсите на петрол Brent се понижават към 19.50 часа българско време с 3,35% към 93,50 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 3,1% към 88,00 долара за барел - най-ниско ниво от началото на февруари 2022 г.
Рязкото поевтиняване на петрола стартира вчера късно следобед, след като Администрацията за енергийна информация на САЩ отчете силно повишаване на складовите петролни запаси през седмицата до 29-ти юли с 4,467 млн. барела до 426,6 млн. барела. В същото време и запасите на бензин пък се повишиха изненадващо, което е сигнал, че настоящият летен ваканционен сезон на каране на автомобили е по-слаб дори от този през 2020 г. - когато коронавирусната пандемия все още беше в разгара си.
През настоящата седмица суровият петрол в Западен Тексас е поевтинял вече с 9,4%, най-големият процентен спад за една седмица от април насам, според Информационната служба за цените на петрола (OPIS), която е подразделение на Dow Jones & Co.
Днешният спад на американския лек суров петрол под 90 долара за барел е "доста значителен", като се има предвид колко затегнат остава петролния пазар поради недостига на предлагане и колко малко може да се направи в краткосрочен план, за да се облекчи това, написа анализаторът на Oanda Крейг Ерлам.
Силното поевтиняване на петрола е факт, въпреки че в сряда петролният картел "ОПЕК +" се споразумя за много скромно увеличение на производството на петрол със 100 000 барела на ден през септември.