Цените на двата основни сорта петрол се понижава съществено по време на търговията в четвъртък в резултата на новината за възстановяване на работата на тръбопровода Colonial в САЩ, а също така и в резултат на съобщенията за ситуацията с COVID-19 в Индия.
Големият петролопровод на САЩ се връща към обичаната си работа след кибератаката, която доведе до преустановяване на неговата експлоатация за пет дни, посочва агенция Bloomberg. Операторът на петролопровода Colonial Pipeline Co. възобнови доставките си в сряда.
Стойността на юлските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures се понижава до 67,02 долара - с 2,30 долара или с 3,32 % в сравнение със затварянето на търговията при предишната сесия.
Фючърсите за юни за петрола сорт WTI на нюйоркската борса (NYMEX) е на ниво от 63,62 долара и се понижава с 2,46 долара или с 3,72 процента в сравнение със затварянето на предишната сесия.
Ценовите нива остават твърде динамични към момента на публикуване на информацията.
Както отбелязват анализаторите възстановяването на работата на тръбопровода Colonial е началото на края на кризата, но подобряване на ситуацията се очаква едва след като започне регулярното зареждане на бензиностанциите и се успокои пазарът на дребно. Както отбелязват наблюдателите на пазара до някои от южните райони на САЩ гориво не е доставяно от сряда. Според S&P Global Platts “паническото изкупуване“ на горивата дори в такива райони, до които не достигат доставките на Colonial засилва дефицита. Резултатите от тази седмица сочат, че има вероятност запасите от бензин в североизточната част на страната да спаднат до петгодишен минимум.
Влияние върху пазара оказва и ситуацията с COVID-19 в Индия. Броят на заразените с коронавирус остава висок, а това се отразява негативно на потреблението на горива в региона, отбелязват експертите от MarketWatch. Данните на консултантската компания сочат, че потреблението в страната през април е спаднало с 9, 4 процента в сравнение с април, което отразява влиянието на кризата с коронавируса върху третият по големина най-голям вносител на нефт в света.