Цените на двата основни сорта петрол преминаха към активен спад вечерта в понеделник в резултат на значителното засилване на курса на долара. Сутринта във вторник, 3 октомври цените продължават да вървят в посока към понижение, сочат данните от търговията.
Индексът, изчисляван от ICE, показващ курса на долара спрямо шестте страни основни световни валути добавя 0,5%. В подкрепа на американската валута е приетият от Конгреса на САЩ законопроект за временно финансиране на правителството, отбелязват наблюдателите. Освен това принос има и очакването за още едно повишение през тази година на базовата лихва от Федералния резерв.
Част от наблюдателите отбелязват, че на пазара са се появили и сигнали за свръхпокупки, след като Brent и WTI завършиха третото тримесечие съответно с ръст от 27,,3 % и 28,5 %. В края на миналата седмица от публикуваните данни стана ясно за значително увеличение, както на дългите, така и на късите позиции.
Декемврийските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures тази сутрин са на ниво от 89,78 долара за барел, което е с 0,94 долара или с 1,03 % под цената при затварянето на търговията в понеделник. При затварянето на предишната сесия договорите за този сорт се понижиха с 1,49 долара или с 1,6% до 90,71 долара за барел.
Котировката на фючърсите за петрола сорт WTI на нюйоркската борса (NYMEX) за посоченото време спадат с 0,74 долара (0,83%) до 88,08 долара за барел. При затваряне на предишната търговия договорите за този сорт спаднаха с 1,97 долара или с 2,2 % до 88,82 долара за барел.
Цените на петрола започнаха да растат още през лятото в резултат на опасенията за недостиг на предлагането на световния пазар, а сега се наблюдава период на корекция, отбелязват анализаторите.
Вниманието на инвеститорите през тази седмица е насочено към заседанието на министерския мониторингов комитет на ОПЕК+ (JMMC), което трябва да се проведе в сряда. „Пазарът иска да види дали ще има ли признаци за промяна в политиката на групата по отношение на производството на петрол предвид високите цени в последно време. Не мислим, че ОПЕК+ ще промени политиката си“, смятат анализаторите от ING Уорън Патерсън и Ева Манти. Според Патерсън спадът на цените в много малка степен е свързано с основни показатели.
Преди ден министърът на енергетиката на ОАЕ Сухейл ал-Мазруи заяви, че не очаква промяна на параметрите на сделката на ОПЕК+.