Цените на селскостопанските стоки у нас растат с 5% през първото тримесечие

26.06.2023 | 15:30
по статията работи: econ.bg
Цените на селскостопанските стоки са продължили силно да нарастват през първото тримесечие на 2023 г., но повишението е с най-бавния темп от началото на руската агресия срещу Украйна
Цените на селскостопанските стоки у нас растат с 5% през първото тримесечие
Снимка: под лиценза на creative commons

През първото тримесечие на 2023 г. спрямо същия период на 2022 г. средната цена на агропродуктите в ЕС като цяло се е увеличила значително - избраната кошница с продукти е поскъпнала със 17 на сто. В България растежът е почти 5 на сто.

Цените на селскостопанските стоки са продължили силно да нарастват през първото тримесечие на 2023 г., но повишението е с най-бавния темп от началото на руската агресия срещу Украйна. Това сочат данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани на сайта й.

Все пак това представлява по-нисък процент на увеличение в сравнение с темпа на промяна от предходния тримесечен период. За четвъртото тримесечие на 2022 г. спрямо същото на 2021 г. в ЕС цените скочиха с 26 на сто, а в България – с над 17 на сто.

В рамките на кошницата с продукти се наблюдава особено силно увеличение на цените на яйцата (с 60 на сто средно в ЕС), ориза (51 на сто), маслините и свинското месо (и двете с по 49 на сто). Общото повишение на цените на яйцата в ЕС отразява не само недостига на фуражно зърно и намаления износ на зърно от Украйна, но и избухването на птичи грип в Белгия и Нидерландия.

Производството на селскостопанска продукция е свързано със значителни разходи, отбелязва Евростат. Земеделските производители трябва да правят покупки на стоки и услуги, които да бъдат използвани като суровини в производствения процес. Въпреки че цените на продукцията продължиха да се покачват между първото тримесечие на 2022 г. и съответното на 2023 г., същото се случи и със средната цена на стоките и услугите, потребявани в момента в селското стопанство (т.е. суровини, които не са свързани с инвестиции) в ЕС като цяло. Те са се увеличили с 11 на сто за същата кошница със суровини.

Това също е по-бавен темп на нарастване от този, регистриран между четвъртото тримесечие на 2021 г. и четвъртото тримесечие на 2022 г. (ръст с 27 на сто). В рамките на тази кошница има значително покачване на цените на храните за животни (16 на сто), семената и посадъчния материал (14 на сто) и продуктите за растителна защита и пестицидите (12 на сто).

В почти всички страни от ЕС средната цена както на селскостопанската продукция, така и на суровините, които не са свързани с инвестиции, се е увеличила между първото тримесечие на 2022 г. и това на 2023 година.

Най-резките темпове на нарастване на средната цена на селскостопанската продукция се отчитат в Испания и Португалия (и двете бележат ръст с 33 на сто). Сушата на Иберийския полуостров през 2023 г. доведе до намалено производство, което даде допълнителен тласък на покачването на цените. Литва беше единствената страна от ЕС, в която средната цена на селскостопанската продукция спадна през този период (спад с 2 на сто).

Най-рязък ръст на средната цена на суровините, несвързани с инвестиции, е регистриран в Унгария (29 на сто), Полша (20 на сто) и Словакия (19 на сто). Най-ниските нива на увеличение са в Нидерландия (1 на сто), Малта и Люксембург (и двете с 3 на сто).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...