България стана част от глобалното проучване Consumer Barometer 2013 на Google, като данните от него станаха публични миналата седмица.
Изледването се отнася за това как потребителите по света използват онлайн и офлайн източници на информация, и как това влияе на навиците им за пазаруване. Данните от проучването дават представа за един от най-динамичните пазари у нас – този на мобилни устройства. Според Google в България проникването на смартфони е 28%. Този процент се равнява на приблизително 2,3 млн. потребители, като цифрата надминава очакванията на мобилните оператори от март тази година.
При таблетите статистиката е още по-интригуваща – пенетрация от 8% (около 580 000 потребители). Интригуваща е, тъй като досега не беше достъпна толкова обобщаваща информация за този вид устройства. Оценявайки тази цифра, трябва да се вземе предвид реалността, че подобно устройство обикновено се използва от цялото семейство.
Проучването на Google позволява да разберем повече и за профила и навиците на потребителите на мобилни устройства в България. 57% от използващите смартфони са мъже, а 43% - жени. Същевременно 76% от притежателите на умен телефон в страната са под 40 годишна възраст.
Изследването дава възможност и за сравнение с други страни от света, като тук данните за потребителските навици на българите са интересни. Сравнявайки България с един от най-развитите пазари - Англия, където проникването на смартфони е 62%, става ясно, че по-голям процент от българите използват смартфон, за да проучат продукт или услуга, преди да направят своята покупка (10% срещу 8% за Англия). Анализирайки информацията за отделните продуктови категории (автомобили, финанси, бързообортни стоки), по-голямата активност на българският потребител се потвърждава.
В същото време съпоставяйки цифри от проучвания на МА Пиеро97 и IAB, става ясно, че процента на бюджетите за мобилна дисплей реклама, като част от общия бюджет за дигитална реклама в България е седем пъти по-нисък от този в Англия (2% срещу 14%). Можем да заключим, че е въпрос само на време брандовете в България да използват пълния потенциал на този постоянно развиващ се комуникационен канал.