Швейцария гласува на референдум за раздяла с ядрените централи

21.11.2016 | 12:45
по статията работи: econ.bg
След катастрофата в АЕЦ Фукушима в Япония през 2011г. правителството в Берн започна да подготвя оттегляне от ядрената енергетика
Швейцария гласува на референдум за раздяла с ядрените централи
Снимка: под лиценза на creative commons

Швейцарците ще гласуват в края на седмицата в референдум, който трябва да реши дали страната бързо да се раздели с ядрената си енергетика.

Инициативата е на Зелената партия, а въпросът е дали да има "постепенно оттегляне от програмата за ядрена енергетика".

Министърът на енергетиката Дорис Лютар твърди, че отказът от АЕЦ ще накара страната да внася ток от чужбина, включително от електроцентрали, захранвани с въглища. Две седмици преди гласуването медиите разкриха, че в собствения кантон на Лютар 96% от тока и в момента идва от внос, като не е известно къде точно е произведен той.

След катастрофата в АЕЦ Фукушима в Япония през 2011г. правителството в Берн започна да подготвя оттегляне от ядрената енергетика. В енергийната стратегия до 2050г. се говори за преминаване към възобновяеми източници, но няма конкретни срокове.

Ако швейцарците одобрят инициативата в неделя, три реактора - Мюлеберг и Бецнау I и II, може да бъдат закрити още през 2017г., а останалите два - през 2024г. и 2029 г.

Дотогава властите трябва да намерят откъде ще запълват 40-50% дял на ядрената енергия в потреблението в страната. Затова правителството е против плана, тъй като смята, че съдържащите се в него срокове са твърде кратки за реализиране и няма време да се намали потреблението или да се увеличи делът на възобновяемите източници. Предлаганият компромис е реакторите да работят до предела на технически безопасната им експлоатация.

Проучване на Tamedia, цитирано на 16 ноември от местната преса, показва, че близо 57% от анкетираните ще одобрят закриването на реакторите, а 42% са склонни да гласуват против. В Швейцария е характерно с наближаване на референдума подкрепата за поставения въпрос да намалява, но този път тя се е увеличила с 2 пункта спряма предходното проучване.

Най-висока е подкрепата за безядрена енергетика във френски говорящата Швейцария (63%), докато говорещите италиански и немски жители дават 54% от гласовете си в полза на закриването на АЕЦ.

Преднина на този лагер дава и проучване на Marketagent.com, но тя е по-малка - 51.5%.

Повечето (54.5%) от анкетираните казват, че не се опасяват от повтаряне в страната им на ядрен инцидент като този във Фукушима.

Бецнау I е най-старият реактор в Швейцария, работи от 1969г. насам и Зелените настояват да се прекрати рискованото, според тях, използване. През септември 2015г. в страната бе решено да не се поставят законови ограничения за оперативния живот на реакторите. Социал-демократите подкрепят Зелените, но повечето останали партии са против безядрена енергетика.

Част от доводите против одобряването на въпроса, поставен на референдум, е вероятността компаниите, експлоатиращи реакторите, да поискат голямо обезщетение от правителството в случай, че ги принудят да ги затворят преждевременно. Сумата може да надхворли 7 милиарда швейцарски франка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...