Великобритания ще отвори трудовия си пазар за всички граждани на Европейския съюз и "няма да има разлика между един българин или един французин, например". Това заяви през bTV заместник-посланикът на Обединеното кралство у нас Катрин Бърбър.
"На 1 януари 2014 г. ние ще отворим пазара си на труда за всички европейски граждани, т.е. и за българи, и за румънци. И след 1 януари няма да има никаква разлика между един българин и един французин (...) това е ясната позиция на британското правителство", заяви заместник-посланикът.
Относно изказванията на премиера Дейвид Камерън и вътрешния министър Тереза Мей, които споменаха дори въвеждане на визов режим, Катрин Барбър заяви, че в те никога не са споменавали България или Румъния, а са говорили общо за имигрантите.
По думите на Барбър във Великобритания политиците са притеснени като цяло от имиграцията и от злоупотребите със системата за социални помощи. "Такива има не само от българи, но от много имигранти като цяло. Затова искаме да защитим социалната система от организирана злоупотреба", каза заместник-посланикът.
тя обаче заяви, че страната иска да привлече хората, които искат да работят, а не да живеят на помощи."Но при всички случаи ще има еднакви права за всички, без значение дали са българи и румънци, ние сме наясно с европейските договори и ще ги изпълним”, добави дипломатическото лице. "Не е възможно да има дискриминация срещу българи или румънци", допълни зам.-посланикът.
По думите на Барбър в партията на евродепутата Фараж, скандализирал българите с видео, в което казва, че „ако той е българин, веднага би си опаковал багажа”, няма нито един депутат в британския парламент. Тя заяви, че той не е в правителството и думите му не бива да се приемат като официална позиция.
Това потвърди и Константин Димитров, посланик на България в Лондон. Според него черната кампания срещу гражданите на България и Румъния е „пропаганда само в някои медии и в центъра на предизборни речи на някои политици, които не са в управлението". Той даде пример с данните от Ирландия, където след падането на ограниченията в средата на миналата година работа в страната са потърсили под 400 души. Няма никаква обективна предпоставка за вълна от емигранти, изтъкна Димитров.