С включването на ВиК дружествата като бенефициент на средства от ОП „Околна среда“ ще може да се осигури по-голяма устойчивост в сектора, смятат някои експерти. Според други обаче, заради нестабилното им финансово състояние в момента, те не могат да бъдат бенефициенти по програмата. Затова е възможно новите проекти да се подготвят от асоциациите, в които влизат както общините и държавата, така и търговските дружества.
Освен за ВиК и пречиствателни станции, ще се отпускат средства за доизграждане на системите за мониторинг на количеството на повърхностните и подземни води. За наблюдението на повърхностните води у нас е необходимо изграждането на нови 130 хидрологични станции. Планира се закупуване на не по-малко от 3 радарни станции, както и изграждане и оборудване на около 10 автоматични станции за мониторинг на трансграничните водни течения в близост до държавната граница.
Парите по мярката ще влязат в дирекция „Управление на водите” към МОСВ.
Предвижда се и усъвършенстване на системите за качество на водите, което включва оборудване на съществуващи и изграждане на нови пунктове за измерване и модернизиране лабораториите на Изпълнителната агенция по опазване на околната среда (ИАОС). Парите ще се усвояват от агенцията.
По-малко боклук на депата, бизнесът също ще може да печели финансиране
Сектор „Отпадъци” ще получи 219 млн. евро от ЕС или 14.65% от ресурса на програмата. В новия програмен период няма да бъдат отпускани средства за изграждане на депа за отпадъци. Парите ще се насочат към дейности, които намаляват количеството на депонираните отпадъци чрез повторна употреба, рециклиране и оползотворяване.
Към момента 75% от генерираните битови отпадъци се депонират, 50% от които са биоразградимите отпадъци. До 2020 г. трябва да намалим количеството на биоразградимите отпадъци с 35%. Тези отпадъци се генерират основно от бита, а в страната работят само три съоръжения за третиране на биоразградими отпадъци (Варна, Пловдив, София). Затова ще се инвестира в изграждане на допълнителни инсталации.
Предвиждат се инвестиции в дейности за използване на битови отпадъци за получаване на енергия. Единият от проектите, който ще бъде финансиран е трета фаза на интегрирания проект за управление на отпадъците на Столична община. В завода за отпадъци ще се произвежда RDF гориво, което ще се използва в „Топлофикация” София. Така ще се намали ползването на природен газ с 10% от столичното парно.
Досега общините бяха преки бенефициенти по програмата, новото е, че ще бъдат включени и частни оператори.
ОП „Околна среда” ще финансира също площадки за предварително третиране на отпадъци, компостиращи инсталации за биоразградими и/или зелени отпадъци, за техника за разделно събиране. Пари ще има за инсталации за оползотворяване на битови отпадъци, за изграждане на съпътстваща инфраструктура, ще могат да се прилагат и нови методи и реализират демонстрационни проекти. Бенефициенти могат да са както общини, така и юридически лица със стопанска с нестопанска цел, структури на МОСВ.
100 млн. евро за опазване на Натура зоните и за публичност
И през новия програмен период ще се заделят средства за развитие на екологичната мрежа Натура 2000, които ще са малко над 101 млн. евро от ЕС или 6.78% от всички средства по „Околна среда”. С пари по „Околна среда” ще бъде завършено изграждането на екомрежата.
През 2014 г. трябва да започне обявяване на дейностите, които са разрешени и забранени за всяка зона поотделно. В момента опазването на близо 90% от зоните не е задоволително, сочат резултатит от проект за картиране на местообитанията. Пари ще се отпускат и за допълване на мрежата от морски защитени зони, усъвършенстване на законодателството за по-доброто управление на мрежата. МОСВ и други държавни институции ще усвояват средствата по тези дейности.
С пари от програмата ще се кандидатства за опазване на конкретни видове и места, за реинтродукция и разселване на Натура 2000 видове, за възстановяване на стари меандри и речни корита, влажни зони, заблатени местности. Тук от финансиране могат да се възползват не само държавни институции, но също така и неправителствени организации и общини.