Как общините убиват бизнеса, който работи за тях

14.08.2013 | 17:50
по статията работи: Георги Велев
Над половината от местните власти са просрочили задълженията си към фирми за извършени доставки и услуги. Грешка има в разпределението на данъците

На ръба на фалита

След преглеждането на данните от финансовото ведомство се вижда и кои общини у нас на практика са фалирали. В топ 10 на закъсалите власти отново влиза Ракитово, където бюджетното салдо на общината е докарано до - 63,8% спрямо общите постъпления. Това означава, че хората в тази община трябва да са благодарни на местното енерго, ако още не им е спряно поне уличното осветление. А общинарите там определено ще имат затруднения при доставката на гориво за училищата и подпомагане на социалната дейност в града. Според данните през юни миналата година салдото на общината е било положително: 5,51%.

Сред фалиралите общини е и Трън, където местната хазна е на минус с 46,4% от постъпленията. Там сривът е доста драстичен спрямо миналата година, когато бюджетното салдо е било на плюс с 20 процента. Сериозна дупка в бюджета има и община Лесичево, където салдото е на минус с 37,5%. През юни съшия период на миналата година приходите на общината са надвишавали разходите с 14,5%.

Община Струмяни пък не е успяла да укрепи бюджета си от миналата година. Тогава в края на юни той е бил  на минус с 4,4%. Сега обаче местната власт на практика е фалирала, защото салдото е -36,6%. Властите в средището на въгледобива Раднево също не са направили добър бюджет или поне изпълнението на приходната част им е доста трудно, става ясно от данните. Салдото им в момента е на минус с 28,78 на сто. През миналата година то е било доста по-добре като приходите са били повече от разходите и се е формирал бюджетен излишък от 33,32%.

В Кресна също от малък излишък през миналата година сега са стигнали дефицит от 26,46 на сто, става ясно от данните на финансовото министерство. В общините Долна Баня и Чирпан салдото е отрицателно с около 26%. През миналата година и на двете места бюджетът е бил на плюс с над 13 на сто.

В Малко Търново също продължават да имат слаба финансова дисциплина и дефицитът там е достигнал 24,4%. В община Хитрино също имат доста  големи проблеми и салдото им е отрицателно с 23,8%. Въпреки това там има сериозно подобрение, защото през юни миналата година разходите там спрямо постъпленията са били с 88% повече.

Общо в 50 общини бюджетите в момента са на минус, като при седем от тях разходите над предвиденото са минимални, става ясно от доклада на финансовото ведомство.

Грешката е в разпределението на налозите

Според Националното сдружение на общините проблемът идва от разпределението на данъците – 60% от събраните местни такси отиват в държавния бюджет. Кметовете искат това да се промени и по-голямата част да остава в общините. Освен това по места да отиват и част от данъците върху доходите ни.

"От всеки 100 лева, събрани  от вас и мен, да станат 4 за местни данъци и полека да я променим - да станат 8, да станат 12 за местни данъци", обясни един възможен подход Гинка Чавдарова, което е председател на Национално сдружение на общините. Само 11% от общините са си позволили да вдигнат леко данъците през 2013-та година, но горе-долу същия брой дори са ги намалили. Най-високи месни налози в момента плащат жителите на Варна и Бургас, допълниха от НСОРБ. За последната година общините отчитат увеличаване на събираемостта на данъците с около 10%, а над 10 от всичките 264 общини са намалили задълженията си.

Актуализацията не решава проблемите на местно ниво

Сама по себе си актуализацията на бюджета няма да реши проблема с изплащането на задълженията към бизнеса от страна на общините, смятат още от НСОРБ. Местната власт настоява "проектът на закона да третира задълженията на общините равнопоставено с тези на държавата“. Според тях броят на финансово слабите общини се е увеличил през последните години заради свитите приходи и ръста на цените. В същото време изравнителна държавна субсидия, която е основният инструмент за намаляване на финансовите неравенства на общините, остана непроменена, посочват от сдружението.  

Оттам припомнят, че задълженията на общините към бизнеса са значително по-големи от тези на държавата. По официални данни към края на март просрочията към към бизнеса са за 150 млн. лв. и формират 58% от общите задължения на централното правителство.

Оттам припомниха, че борчовете на общините са основно към комуналните компании по места, както и към  строителните фирми.

С актуализацията на бюджета остава нерешен и проблемът с т.нар. финансови корекции на общините по изпълнявани европейски проекти. Те възлизат общо на 50 млн. лв. за всичките 264 общини, уточняват от НСОРБ.

Важно е да се припомни, че липсата  на пари в общинските служби води до редица сериозни проблеми и изкривявания на икономиката. В повечето малки, закъсали общини обикновено хората разчитат на държавната работа, за да могат да свържат двата края. А останалият частен сектор по места в тази ситуация гледа да си спести повечето разходи и работи предимно в сивия сектор.

Всички тези малки детайли от картината водят до един сериозен проблем – масово младите и  образовани хора се махат от тези населени места, защото просто няма какво да работят или ги експлоатират. А обезлюдяването на населените места си остава основният проблем у нас, който трябва да се преодолее, за да има икономика.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Отличниците досега

Отличници при бюджетното салдо са десетина общини. В средата на годината приходите в община Борино надвишават разходите й с 79,6% и местната власт там има най-добро бюджетно салдо. Скокът е особенно голям в малката община при условия, че през юни миналата година салдото е било отрицателно с 23,56 на сто.

В Пирдоп бюджетът е на плюс с 49.5 на сто. За същия период на миналата година той е бил на минус с 5,17 процента. В Генерал Тошево приходите в местната хазна са подобрили бюджета и той вече има положително салдо от 48,9%. През юни миналата година то също е било добро, но с 16 процентни пункта по-ниско, сочат данните на МФ. Община Болярово е вдигнала положителното си салдо от 5% през юни минаата година, на 41.3 на сто сега.

В Крумовград положението  с парите също е добро и изпълнението е на плюс с 40,54 на сто. В Кайнарджа  общинските чиновници са си свършили добре работата, защото имат положително  салдо за полугодието от 38.7 на сто. През миналата година бюджетът там е бил на минус с близо 17 на сто. В Карнобат също спазват добра финансова дисциплина и приходите им надвишават разходите с близо 38,6 на сто.

В Пещера, въпреки сериозния  дълг, отчитат добро бюджетно салдо от +37,2 на сто. През миналата година бюджетът им е бил на червено с 23,5 процента. Местната власт в Аврен и Гурково също добре се е справила като приходите в бюджета там надхвърлят разходите съответно с 36,2 на сто и 34,7 на сто.

На 11-то място по отличен бюджет е Бургас, където приходите салдото е на плюс с 34,7%. Спрямо миналата година обаче общината бележи спад.

Общо 214 общини имат положително  салдо за полугодието като при 20 от тях то е почти незабележимо, става ясно от данните на министерство на финансите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...