Като противодействие на скритата икономика в момента дори има действия на европейско ниво. Оттам се наблюдава през последните години атака за укриването на данъци в страните членки. По-конкретно за България има няколко добри идеи, предвидени в бюджета за 2014 г. Става въпрос за обратното начисляване на ДДС при земеделските производители, засилването на фискалния контрол при вноса на стоки от ЕС от високорисков тип и възможността за касова отчетност на ДДС. Чрез тези мерки може да се спомогне за намаляване на скритата икономика у нас.
Като препоръки за подобряване на икономиката ни от ЦИД дават увеличението на електронните разплащания и въвеждането на електронно правителство. Изсветляване на икономиката може да се получи и чрез подобряване на антимонополното законодателство и прекратяване на практиката за обявяване в несъстоятелност на фирми със задна дата.
Необлагаемият минимум за налозите трябваше да се въведе заедно с плоския данък
Анализът за връщането на данъка на хората, осигуряващи се на минимална работна заплата (МРЗ), трябва да се направи от финансовото министерство. Така Руслан Стефанов коментира идеята на правителството да подпомага по-бедните прослойки от населението. Според него мярката е трябвало да бъде въведена заедно с налагането на плоския данък у нас. Според изчисления на МФ хазната ще губи около 150 млн. лв. през 2015 г. от връщането на данъка на тези хора,
Хората, които ще бъдат засегнати са около 150 000 души, обясниха от ЦИД. "Мярката трябва да действа само тези хора, за да не се получи изкривяване", заяви още Стефанов. Причината е, че е възможно повече хора да решат да се осигуряват на минимална заплата, за да може да си възстановят данъците впоследствие. "Идеята би се компроментирала, ако то се приложи само за определена група хора. Нашето мнение е тези правила да бъдат унифицирани и да важат за всички", обясни Стефанов.
Според него проблемите в сивата икономика у нас са от дългосрочната несигурност в работата на националната осигурителна система. Това е реформа, която ще изисква преосмисляне на цялотостното законодателство на страната.
Тази мярка е излишно усложняваща – най-добре е да се въведе необлагаемия минимум, за хората получаващи до 340 лв. на месец, заяви икономистът от БАН проф. Иван Ангелов. По думите му и така тези хора изобщо нямаше да получават данък, а не да се отлага занапред в бъдещето. Те стават безлихвени кредитори на правителството в бъдещето. Мярката е по-добре от нищото, но е трудна.
В макроикономически план
На макроикономически показатели анализът на индекса сочи, че ситуацията в страна се подобрява минимално, но като цяло остава песимистична.
През последните десет години все пак се наблюдава свиване на скритата икономика като дял на БВП, което в голяма степен се дължи на естествени процеси, произтичащи от развитието на пазарните взаимоотношения, както и на важни промени в регулаторната среда като задължителната регистрация на трудовите договори в НАП.
В бъдеще вниманието на управляващите трябва да бъде насочено към продължаване на административната реформа в регулаторните агенции и подобряване на услугите и обучението за гражданите и фирмите, смятат анализаторите. България трябва да насочи още повече усилия в борбата с корупцията, организираната престъпност и ефективността на съдебната система, за да има напредък в борбата със скритата икономика, заключват експертите от Центъра за изследване на демокрацията.
Припомняме, че по данни на проект за повишаване на нетърпимостта към неформалната икономика и ограничаването ѝ 86% от служителите работят на трудов договор. 66% от работодателите признават, че в тяхната фирма се работи извънредно. Същевременно в доклада „Сивата икономика в Европа 2013 – електронните плащания като средство за справяне със сивата икономика” на Visa Европа от тази година се казва, че сивата икономика в България се очаква да достигне 12,9 млрд. евро през 2013 г. или 31,2% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП) на страната.