Новият център на София - модерна визия или национално предателство

06.03.2014 | 18:40
по статията работи: Мирела Вавова
Дали тя може да стане културна столица през 2019 г., ако по това време по улиците се налива бетон

Историческият център – наознаваем

Ако победителят в конкурса има възможността да осъществи наяве идеята се, то градината на Народния театър "Иван Вазов" ще претърпи сериозни промени. Идеята е да се разгърне градина с голям и атрактивен фонтан. Зелената площ ще завземе пътното платно по бул. “Цар Освободител”, достигайки до Националната художествена галерия.

За целта нивото ще бъде повдигнато допълнително, за да се осигури преминаването и на автомобилите. Колите ще преминават транзитно през изградения отдолу тунел. В района се предвиждат и удобства за шофьорите като се изградят два паркинга. Един обществен и втори – за работещите в района.

В контекста на това да се отвори центърът за пешеходци е разработена и концепцията за четвъртата зона. Там е предвидено пространството около храм-паметника “Александър Невски” да се затвори за автомобили.

"Това е напълно логично, тъй като в цял свят тенденцията е трафикът да се измести към периферията, а центърът да “се върне на пешеходеца”, заяви Петър Диков.

Така изложените идеи за развитието на централната градска част на столицата предстои да бъдат доразвити в технически проекти. За целта по ОП “Регионално развитие” 2007-2013 са осигурени за победителите общо 900 хил. лева, които се отпускат по приоритетна ос "Техническа помощ".

Напук на скептицизма, главният архитект на София Петър Диков е на мнение, че столицата може да се преобрази “като на картинките” още след 2-3 години. Надежда на първо място той открива във факта, че средствата се осигуряват по линия на еврофондовете, а не се разчита на собствено финансиране.

След като бъдат изготвени техническите проекти, общината ще може да разработи и предложи апликационни форми още в края на тази каленадарна година, обясни той. С тях ще се кандидатства за еврофинансиране по новата оперативна програма “Региони в растеж” 2014-2020. По нея се очаква да бъдат отпуснати 50 милиона евро съфинансиране. Още през 2016-2017 можем да имаме реализирани проекти, заключи Диков, допълвайки – “ако обаче няма процедури на обжалване”.

Мисията (не)възможна през 2017-а?

“Лично аз ще обжалвам резултатите”, категоричен бе проф. архитект Тодор Булев. Мотивите, които той очерта, са свързани с проявата на неуважение към участниците в конкурса – със слабата организация и с "подчертано некомпетентния състав на журито", което според него опорочава резултатите.

Булев трябва да спре заповедта на арх. Диков, защото “ще има много сериозни последствия за центъра на София, ако тези идеи започнат да се реализират”. Най-остра е критиката за Зона 3 и замисления там тунел край Княжевския дворец.

"Това е сърцето на града. Да заличиш новата история на България, която присъства в този площад, за да направиш тревички и фонтани, граничи с национално предателство", смята Булев. Според него е недопустимо да се отнеме на софиянци централния площад, където е доказано, че градът води своя обществен живот.

Булев остро разкритикува и идеята за тунел, който според него не само че няма да намали трафика, ами ще го стимулира. Подобни транзитни трасета категорично не се правят в центъра на града, коментира той.

Острите разнопосочни мнения засега оставят единствено въпроса дали обжалванията ще се проточат достатъчно дълго във времето и ще забавят изпълнението на идеите. Другият вариент е да има прецедент в конкурсната практика на Столична община и картинките ще оживеят.

Трябва да се знае, че преди да се стигне до промените трябва да има обществено обсъждане и хората да решат дали искат промените. Там може да се доизбистри идеята за строителство. Факт е, че поставените срокове за промяна на облика на града още 2017 г. са доста оптимистични. Проектите са и особено свързани с идеята София да бъде културна столица на Европа през 2019 г. Но това няма как да се случи, ако в центъра по това време все още ще се налива бетон и ще минават багери и камиони по знакови софийски улици.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...