Пътища към нисковъглеродна икономика

27.01.2009 | 13:48
по статията работи: Лили Бончева
Изследване на McKinsey & Company
Пътища към нисковъглеродна икономика


Нови данни показват, че глобалната "зелена" икономика може не само да предпази света от най-тревожните ефекти от промените в климата, но - изненадващо - това няма да струва скъпо.

Изследването "Пътища към нисковъглеродна икономика" (Pathways to a Low Carbon Economy) на „Маккинси енд Ко” (McKinsey & Company) показва, че глобалното затопляне може да бъде спряно под критичното повишение на средната температура с 2 градуса и че това е напълно в нашите възможности. Изследването показва колко ще ни струва да намалим вредните въглеродни емисии, но посочва, че ако действаме сега, ще избегнем най-неприятните моменти от промените в климата.

Според международната природозащитна организация WWF, която е сред финансиралите изготвянето на доклада, световните лидери сега разполагат с цялата информация, за да подготвят глобално споразумение по промените в климата, както за развитите, така и за развиващите се страни. Това съобщиха от WWF България.

Изследването, което е едно от най-големите и подробните от този род, изброява над 200 възможности в 10 сектора на икономиката и в 21 географски района, които могат да доведат до намаляване на глобалните емисии парникови газове с около 40 на сто през 2030 г. спрямо нивата от 1990 г.

През 2030 г. енергията от вятъра, слънцето и други устойчиви възобновяеми източници може да осигури почти една трета от световните енергийни нужди. Енергийната ефективност може да намали емисиите парникови газови с повече от една четвърт. Обезлесяването в развиващите се страни, което е сред най-сериозните причини за промените в климата и голяма заплаха за устойчивото развитие, може да бъде спряно напълно. Всичко това ще струва по-малко от половин процент от световния брутен вътрешен продукт.

„Докладът на Маккинси показва отново, че мерките по промените в климата са не само наложителни, но и достъпни”, обясни генералният директор на WWF Джеймс Лийп при представянето на доклада в Брюксел. „Данните сочат ясно, че не само може да преминем към нисковъглеродна икономика, но и че разходите са по силите ни. Предприемането на тези мерки ще е голяма стъпка към избягване на най-драматичните резултати от промените в климата”.

Докладът показва, че когато световните лидери започнат да инвестират във възстановяването на глобалната икономика, те ще могат да изградят нисковъглеродна икономика, която ще открие нови работни места и ще стабилизира климата. „Когато те се съберат в Копенхаген през декември за глобално споразумение по промените в климата, лидерите няма да имат повод за извинение за своето бездействие”, допълни Джеймс Лийп.

Резюме от доклада (в .pdf-формат, на английски език) може да прочетете тук.


Пълния текст на доклада (в .pdf-формат, на английски език) ще откриете тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.05   853 г. – Олаф I, син на краля на Норвегия, оглавява викингите в Ирландия и обявява за нейна столица Дъблин. 1455 г. – В Англия започва Войната на розите. 1762...