Турция: Международните медии увеличиха икономическите щети от протестите

18.06.2013 | 11:30
по статията работи: Теодора Пенева
Излъчването на живо е повлияло на показатели като лихвените проценти, валутните нива и цените на акциите
Турция: Международните медии увеличиха икономическите щети от протестите

Международното медийно отразяване на конфликтите в Турция е задълбочило икономическите им щети за страната, коментират експерти преди местния вестник Today's Zaman.

Анализаторите се разделят около точните си оценки на загубите, донесли протестите на площад Гези и последвалите събития на турската икономика. Спрягат се стойности, вариращи между 20 милиарда и 50 милиарда долара. Директното отражение на конфликтите е засегнало лихвените проценти, валутните курсове и цените на акциите. Косвените ефекти се изразяват в загубата на време, синергия и мотивация, смятат цитираните експерти.

И въпреки че те са съгласни, че основна причина за икономическите загуби са правителствените реакции и действия срещу протестите, според тях фактът, че чуждестранните телевизии с часове предават на живо демонстрациите, също е изиграл своята роля.

Така например един от непосредствените от това ефекти е сриването на турската фондова борса, загубите от който обаче в крайна сметка биха могли да бъдат компенсирани при обмена. Лихвените проценти, от своя страна, са се покачили от 5,4 до 6,7 пункта, което обуславя увеличаването на разходите по заемите в Турция. Разклащането на валутните нива пък ще затрудни онези платци, които изплащат кредити в чуждестранна валута, коментира бивш ръководител на Главна дирекция по приходите към Министерството на финансите на страната.

"Не бих казал, че очаквам катастрофа в нашата икономика, коментира той. Когато протестите стихнат, индикаторите отново ще станат позитивни. Ако кризата е добре управлявана, тя би могла дори да бъде източник на необикновен ускорен растеж". Той добави, че за късмет на инвеститорите в големи проекти на страната като изграждането на третото летище в Истанбул и третия мост на Босфора, те са били завършени преди избухването на социалната криза. Разходите им несъмнено са се увеличили, но щяха да бъдат немислими за покриване, ако проектите все още бяха в ход по това време, смята експертът.

В крайна сметка всички щети от протестите е поел турският туристически сектор. Въпреки че представителите на бизнеса в бранша вече са обявили откриването на летния сезон, "картината в момента не е никак добра". Ето тук основна роля за понижаването на интереса на туристите са изиграли международните телевизии, представяли държавата като небезопасна дестинация.

Междувременно протестите в Турция продължават да раздират в страната, която преди два дни беше скована от синдикална стачка, информира bTV. И докато работниците изразяваха недоволството си от агресията, с която властите потушават демонстрациите на Гези, журналистите, които отразяват събитията в страната, отново станаха жертви на грозни сцени на насилие.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...