Изместваме приоритетите си

19.11.2008 | 16:42
по статията работи: Лили Бончева
Щефан Шишковиц, Председател на УС, "EВН България Електроразпределение" АД
Изместваме приоритетите си


Специално за Econ.bg



За модернизиране на водната инфраструктура в България са необходими 12 млрд. евро. Това стана ясно по време на двудневен семинар за журналисти в Истанбул (на 12 и 13 ноември), организиран от "ЕВН България Електроразпределение"  АД. В южната ни съседка беше направено и представяне на новоизграждаща се градска пречиствателна станция за отпадъчни води. В рамките на визитата разговаряхме с председателя на Управителния съвет "EВН България Електроразпределение" Щефан Шишковиц, който сподели пред Econ.bg позицията си за европейския енергиен пазар и разказа за инвестиционните намерения на дружеството.



Г-н Шишковиц, какви инвестиции предвижда да направи Вашата компания в средносрочен план за подобряване на обслужването на клиентите си?

Щефан Шишковиц:


През последните 4 години сме инвестирали 434 милиона лева както за развитие и разширяване на инфраструктурата, така и за поддържане на съоръженията. За 2009 година планираме над 130 милиона лева. Считаме, че все още има нужда от редица подобрения. За компанията приоритетните точки ще се измесят в някои други направления. Например, ще насочим сериозни инвестиции за пълно изнасяне на електромерите. Нашата концепция ще се измести в посока развитието на мрежа от средно напрежение.

По какъв начин се отразяват одобрените от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) повишения на цената на тока на инвестиционната програма на ЕВН?

Щефан Шишковиц:


Резултатът от решението на Регулатора доведе най-вече до забавяне на някои наши проекти.

Одобрявате ли лансираната наскоро идея от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) всеки абонат да диктува по телефона информацията за консумирания от него ток?

Щефан Шишковиц:


Считаме, че всички начини, които могат да подобрят комуникацията и да повишат доверието на клиентите, трябва да бъдат изпитани и съответно да залегнат в общите условия. Ние още преди няколко години взехме подобни мерки, с цел да повишим гъвкавостта и качеството на услугите за абонатите. От септември тази година например, всеки абонат може да провери по електронен път своята сметка. В този смисъл мога да кажа, че все по-голяма роля ще има Интернет.

Правилно ли беше решението на ДКЕВР за отмяна на тримесечното отчитане на тока? Вие се готвихте за подобно отчитане преди време...

Щефан Шишковиц:


Въпросът за отмяната на решението може да се разглежда от 2 страни. От една страна, европейският опит показва, че тенденцията е насочена към по-дълги отчетни периоди. От друга страна обаче - от съществена важност за нас е доверието на клиентите и как тази идея се възприема от тях. Все пак, наша основна задача е да удовлетворим и оправдаем желанията на абонатите.

Как оценявате държавната политика в енергийния сектор у нас? Какво е мнението Ви за създадения Български енергиен холдинг и за определените като стратегически от правителството проекти "Бургас-Александруполис", „Набуко”, „Южен поток”, и АЕЦ „Белене?

Щефан Шишковиц:


Считам, че България, със своето географско положение, играе важна роля в развитието на европейския енергиен сектор. Според мен, ако упълномощените от държавата институции прозрачно и отговорно следват начертаните приоритети, ще дойдат и желаните резултати.

От няколко години ЕВН е на българския пазар. Смятате ли, че мрежовите оператори вече „говорят на един език” с ДКЕВР и държавните институции?

Щефан Шишковиц:


Регулаторът се състои от личности - експерти, които познават от десетилетия енергийната проблематика. През последните 4 години в рамките на съвместните срещи беше постигнато много. Това, което бих си пожелал, е да има по-засилен обществен дискурс, в който да се разглежда развитието на отделните аспекти, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.

Каква е позицията на ЕВН за либерализацията на европейския енергиен сектор? Смятате ли, че е добра идеята на Европейската комисия (ЕК) за разделянето на производството и разпределителните мрежи?

Щефан Шишковиц:


Либерализацията на европейските енергийни пазари е една историческа крачка, която доведе до съществени промени – осигуряват се прозрачност и по-големи отговорности от страна на всеки един пазар. С либерализацията се получава тясна взаимовръзка между правните рамки, регулациите, капиталните пазари и инвестиционните дейности.

Опасявате ли се, че енергийната зависимост на ЕС от руските газови доставки ще попречи на развитието на вашата компания, както и на европейските енергийни компании като цяло?

Щефан Шишковиц:


Не. Нека вземем за пример Австрия, която е първата страна в Западна Европа, сключила с Русия дългосрочен договор за доставки на газ. Контрактът е сключен още през 1968 години. И днес той се определя като едно успешно партньорство. През всичките тези 40 години не имало случай “синьото гориво” да бъде прекъснато.

Дали е възможно в глобален мащаб Възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) да се окажат заместител на петрола и другите невъзобновяеми горива? Ако да, в какъв срок ще станем свидетели на подобно нещо?

Щефан Шишковиц:

Знаете ли, ако можех да знам, сигурно щях да имам пред себе си и други възможности. В краткосрочен план може да се каже, че в последните години някои технологии за производство на ВЕИ направиха големи крачки по посока на ефикасността.

Може да се каже, че в момента се наблюдава един гъвкав микс от енергия. Съществено значение обаче има и местоположението на страната. Нека да вземем пример с фотоволтаиците – в Южна България този тип енергия има предпоставки за по-широка практическа употреба спрямо Виена, т.е всяка страна определя своя тип приоритетна енергия и потенциал за развитие.

Интервю на Апостол Апостолов


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...