Договорът за доставка на природен газ, сключен между "Булгаргаз" ЕАД и ООО "Газпром експорт" изтича на 31 декември, но за момента не е известно кога и как може да започнат преговори за нов. Въпреки наложените санкции държавата плаща за доставяните количества. Това се разбира от отговори на Министерството на енергетиката на въпроси на "Дневник".
С оглед създалата се ситуация, свързана с военния конфликт между Руската Федерация и Украйна, към настоящия момент не са налице условия за иницииране на търговски преговори с руския доставчик, посочват от ведомството.
Очакванията са, че при нормализиране на обстановката, такива преговори могат да започнат в средата на 2022 г., като към настоящия момент никоя от страните не би могла да се ангажира при какви условия биха продължили търговските отношения.
При сключването на изтичащия сега договор бе променена формулата на ценообразуване като след проведените преговори от Европейската комисия бе решено в цената да се вземат предвид и борсовите котировки на суровината. Това е и причината настоящата цена на газа за България да е повлияна и от поскъпването на пазарните цени на синьото гориво. Други влияещи компоненти са стойността на долара и на петрола. Тежестта между пазарната цена на газа на две борси и петрола е разпределена в съотношение 70:30.
В същото време газът от Азербайджан е обвързан с цената на петрола и това определяше защо досега бе по-евтин. През 2013 г. България договори вноса на 1 млрд. куб. м азерски газ годишно, който покрива около една трета от потреблението в страната. Заради това, че газовата връзка с Гърция все още не е готова обаче, в страната по алтернативно трасе пристигат едва една трета от договореното. Засега крайният срок за изграждането на интерконектора с Гърция е юли.