Лозарският сектор иска сериозна ревизия в Стратегическия план

18.07.2023 | 10:50
по статията работи: econ.bg
Сериозни промени предстоят в Стратегическия план за развитие на земеделието на базата на постъпилите предложения от бранша, с които се запознаха 13 сдружения в лозаро-винарския сектор
Лозарският сектор иска сериозна ревизия в Стратегическия план
Снимка: под лиценза на creative commons

Сериозни промени предстоят в Стратегическия план за развитие на земеделието на базата на постъпилите предложения от бранша, с които се запознаха 13 сдружения в лозаро-винарския сектор, които се срещнаха със заместник-министърът на земеделието и храните Александър Йоцев, съобщават от МЗХ.

Браншът беше уведомен и за предстоящото публикуване за обществено обсъждане на проект на Наредба за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023–2027 година. Бяха представени и предвидените изменения в Стратегическия план по отношение интервенциите в лозаро-винарския сектор, на база постъпили от сектора предложения: отпадане на интервенцията за насърчаване на винения туризъм; отпадане на дейността за намаляване употребата на препарати за растителна защита и минерални торове от интервенция „Преструктуриране и конверсия на лозя“, поради припокриване с идентични екологични интервенции в Стратегическия план; отпадане на изискването за закупуване на селскостопанска техника по интервенция „Преструктуриране и конверсия на лозя“ само от признати групи и организации на производители, като се предвижда дейността да бъде приложима и за индивидуални земеделски стопани.

За новия програмен период ще бъде изготвена нова Национална програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период, в която ще бъдат предвидени и десертни, и винени лозя. За целта е сформирана работна група към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Вече изтече срокът за предоставяне на предложения от страна на заинтересованите лица по проект на Наредба за изменение и допълнение на условията и реда за предоставяне на финансова помощ по Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023 г.

Проектът е изготвен съобразно въведените от Европейската комисия временни извънредни мерки за смекчаване на негативния икономически ефект върху сектора от множеството непредвидени обстоятелства през последните 3 години. Те са свързани с утежнената икономическа ситуация, резултат от бавно затихващите ефекти на пандемията от КОВИД-19, войната в Украйна и последвалия инфлационен риск за икономиката, в частност ефектът върху покупателната способност на гражданите. Добрата реколта на винено грозде през 2022 г. в страните от ЕС също е предпоставка за настоящата ситуация, тъй като произведеното вино е в количества, които трудно намират пазарна реализация към настоящия момент, а натрупаните запаси от предходните години допълнително затрудняват операторите в сектора.

Промените в наредбата са насочени към осигуряване на извънредно подпомагане в лозаро-винарския сектор и предоставяне на възможност за преодоляване на възникналия икономически дисбаланс.

Подготвя се национален щанд на едно от най-големите международни винарски изложения „Провайн“ в Германия през 2024 г. „Договорената площ за българския щанд на изложението, разходите за което се поемат от Министерство на земеделието и храните, е 202 кв. метра“, посочи заместник-министър Йоцев по време на срещата. Той подчерта, че инициативата е в съответствие с вече заявените намерения на настоящия екип на министър Кирил Вътев за по-достойно позициониране на отрасъл „Земеделие“ и разширяването на възможностите за реализация на земеделската продукция. Заместник-министър Йоцев отправи покана към представителите на лозаро-винарския бранш, заедно с експерти от министерството, да дефинират  критериите за участие в „Провайн“ 2024 и да се осигури широка представителност на сектора.

Представителите на отрасъла бяха информирани за създаването на Консултативен съвет в лозаро-винарския сектор и бяха запознати с предложението на Министерство на земеделието и храните в програмата на правителството да се включи изготвянето на нов Закон за виното и спиртните напитки. На срещата беше представен и напредъкът по разработването на нова информационна система за поддържане на Лозарския регистър.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...