Увеличаване на тол таксата с цел повече пари в хазната. Това е една от мерките, свързани със "затягането на коланите", предложени от финансовото министерство. Превозвачите са категорични, че новата мярка ще повиши инфлацията.
"Убедени сме, че пари за поддръжка на пътищата трябва да има. Основният въпрос остава подробен одит на разходите около тол системата. Издръжката на самата система е изключително скъпа. Каквито и повишения да бъдат въведени, те няма да отидат по правилното предназначение. Важно е да знаем какво включва като разход поддръжката на тол системата", коментира Николай Рашков от Съюза на международните превозвачи по Bulgaria ON AIR.
"В момента, в който утежним разхода на километър за превозвачите, директно това се прехвърля към крайния потребител", предупреди той.
Превозвачите призовават компетентните институциите да обсъдят казуса заедно и да стигнат до работещо решение и за бранша, и за бюджета. Те предлагат да се въведе и отстъпка за изминато разстояние. Извадили са данни за камиони с несъразмерно платени тол такси. Заявили са конструктивна роля в процеса, очакват диалог с институциите и засега не планират протести.
"Най-големият проблем в държавата в момента е цената на енергията за производителите. Държавата би могла да облекчи транзита на стоки и хора по най-добрия начин, за да може стокообменът да циркулира необезпокоявано. Намаленият стокообмен е основен проблем", изтъкна Рашков.
Според него транзитният трафик би могъл да се обложи допълнително, като това няма да се отрази директно върху пътищата от тол системата.
"Много е важно да намерим практическо измерения на всички приети политически актове. Със сигурност индустрията трябва да бъде обединена и да говори в един глас. Надявам се икономическата ситуацията да е стабилна", завърши Николай Рашков.