При спиране на доставките на газ от Русия загубите ще бъдат около 900 млн. лв. месечно, а за икономиката ни около 2 млрд.лв. на месец. Това заяви днес министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
Той обаче заяви, че до днес няма информация от страна на "Газпром", че компанията има намерение да спре доставките на гориво.
Стойнев обяви, че ситуацията в Украйна се отразява негативно на България, но на този етап не е съпоставима с пораженията през зимата на 2009 г.
Работи се за попълване на резерва в Чирен, който се използва и сега за подпомагане на българската икономика, обяви министърът. Като други алтернативни доставчици Стойнев посочи стартиралите преговори с Катар за изграждане на терминал през Егейско море за внасяне на втечнен газ, също така и бъдещо участие на България в находище в Алжир.
"Реалистичен е проекта Север-Юг, но той е инициатива на Вишеградската четворка и предимно на Унгария, когато пропадна проекта Набуко. Хубаво е да се случи но имаме друг газопровод и не случайно това правителство може да е едно от малкото, което възложи на своята държавна компания - Булгаргаз да подпише договор за 1 млрд. куб.м. с консорциума „Шах Денис 2”.- да внасяме природен газ от Каспийско море ”, коментира още Драгомир Стойнев.
По думите му обаче кризата в Украйна спира и преговорите ни за намаляване на цената на руския природен газ за България, предаде dariknews.bg. Страната ни е имала големи очаквания от позитивен резултат от подобни преговори, но кризата налага промени в ситуацията, посочи Стойнев.
"Ние сме страна от Европейския съюз и трябва да се съобразим с това. Надявам се да не се мисли само за богатите страни, когато ЕС води преговори”, коментира Стойнев.
Той коментира още, че заради кризата износът към Украйна намалява и инвеститорите са притеснени от обстановката там. Въпреки че на този етап няма проблем, ситуацията в Украйна дава своето отражение върху стокообмена ни с Русия, каза още Стойнев. Той допълни, че Русия е втората държава след Германия, с която стокообменът ни е над 5 млрд.евро. Голям е и вносът на България от Русия на енергоресурси, подчерта министърът.
За второто полугодие на миналата година износът значително се увеличи, каза Стойнев. По думите му българската икономика е вече екпортно ориентирана, като износът бележи 7% ръст и намалява значително дефицитът по търговското ни салдо.
Стойнев посочи още, че усилията на страната ни ще бъдат насочени основно към сектор туризъм, който формира 13,6% от брутния вътрешен продукт (БВП) на България.
За миналата година туристите от Украйна са били около 200 хиляди и при налагане на визови ограничения този сектор ще пострада значително, посочи министърът. Той заяви, че прави необходимото да се запази броя на туристите и да бъдат привлечени нови като България ще участва на изложението в Киев.