За около месец 80% от пенсионерите, получавали парите си по сметки в Корпоративна търговска банка (КТБ) или в Креди Агрикол, са пожелали да сменят банките. Това показват данните на Националния осигурителен институт (НОИ). Близо 6000 пенсионери са сменили платеца на пенсиите си. От институцията коментират, че голяма част от хората обаче са решили да не предприемат подобни действия, като са очаквали, че поставената под специален надзор финансова институция ще отвори врати на 21 юли, информира в-к "Преса".
От структурата потвърждават, че това говори за предприемането на навременни действия от тяхна страна, свързани с изплащането на пенсии на хора със сметки в КТБ и Креди Агрикол. Реакцията на институцията дойде, след като националният омбудсман Константин Пенчев коментира, че от НОИ не са били достатъчно активни, за да защитят интересите на всички тези пенсионери.
Според Константин Пенчев съществува проблем с изплащането на парите на пенсионерите, които са клиенти на въпросната финансова институция. По неговите думи поне 6000 души получават пенсиите си по карта на банката.
"Ситуацията с пенсиите за мен е просто необяснима, защото от НОИ казват, че нямат никаква вина. Те чакат активни да бъдат пенсионерите. Можеха да им звънят по телефона да ги питат какво да правят с парите им. Това е безобразие", обясни омбудсманът.
От своя страна от структурата обявих, че всички действия, предвидени в законодателството, са били предприети. Това включва възможността за изплащане на пенсиите чрез териториалните поделения на НОИ, както и чрез пощенски станции и други банки. От институцията подчертават, че към това се прибягва след подаването на заявление от страна на всеки гражданин до въпросните териториални поделения.
"Заявленията за превеждане на пенсия по сметка, получени в териториалните поделения на НОИ до 25-о число на месеца, се изпълняват от 1-во число на следващия месец. Изплащането на пенсиите чрез пощенските станции се извършва по график в периода от 7-мо до 20–то число на текущия месец, а сумите за лицата, които получават пенсиите си по банкови сметки се превеждат в първите три дни на периода”, обясняват от осигурителния институт.
Заедно с това от НОИ допълват, че паричните обезщетения по държавното обществено осигуряване (ДОО) се изплащат след декларирането на лична разплащателна сметка или спестовна безсрочна банкова сметка. Срокът за превеждането на парите е в рамките на 15 работни дни от подаването на необходимите документи в конкретното териториално поделение на институцията.
"След решението от 20 юни 2014 г. на УС на Българска народна банка за поставяне под специален надзор на "Корпоративна търговска банка" АД и "Креди Агрикол България" ЕАД съгласно Закона за кредитните институции, НОИ реагира незабавно с цел своевременно информиране на лицата, получаващи пенсиите и обезщетенията си в двете банки, за възможността да заявят желанието си същите да се изплащат чрез друга банка или чрез пощенска станция", разясняват от осигурителния институт.